Aynı Labaratuarda Iki Farklı Değerlendirme Hk.

Merhaba, 2018 kasım ayında hiv pozitif tanısı aldım. Tedavinin ilk ayından sonra negatife düştüm ve bugüne dek negatif olarak devam ettim.Aynı labratuvarda 2 ayrı tarihte yapılan cd4/cd8 immün panel sonucumda bir tuhaflık var. Ekte göreceğiniz üzere bir tahlil sonucumda panelde cd3+cd4 yüzdem toplam lenfosit sayısı üstünden baz alınarak mutlak cd4 sayım 800 küsür çıkmış. Ancak son aldığım sonuçta ise cd3+cd4 yüzdem toplam lenfosit sayısı değil toplam cd3 sayısı üstünden baz alınarak mutlak cd4 sayım 540 gibi çıkmış. Cd3+cd4 yüzdesi, toplam lenfositte mi oranlanarak cd4 sayısına ulaşılır, yoksa cd3 mutlak sayısına oranlanarak mı? Enfeksiyon doktorum telefonsa toplam lenfosit sayısı dedi, ama ben her iki sonucu da sizle paylaşarak yorumunuzu almak istedim. Çünkü tablolu olan renkli grafik alanları farklı gibi geldi bana. İlk 2 ek bir önceki sonuçlarım, son 2 ek ise en son aldığım sonuç.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, CD4 hücre sayımı HIV virüsünün enfekte ederek azaltttığı CD4 hücrelerinin sayımıdır. Tedavinin başlangıcında 3 ayda 1, ilerleyen dönemlerde 6 ayda bir veya yılda bir takip edilen bir testtir. 1 milimetreküp kanda kaç adet CD4 hücre bulunduğun tespit edilmesidir. CD4 hücre sayısı ne kadar yüksek ise bağışıklık sistemi o kadar güçlü demektir.

HİV de antiretroviral ilaç tedavisine başladıktan sonra 2 yıl boyunca CD4 lenfosit sayımının yapılması 3-6 ay  aralıklı olarak 2 yıl boyunca yapılmalıdır. Asında tedaviyle viral olarak negatiflik sağlanan hastalarda CD4 2 yıldan sonra CD4 sayısı normal sayılarda olması durumunda izlenmesi gerekli değildir. HIV RNA düzeyi baskılanmış ve CD4 lenfosit sayısı milimetreküpte 200 ve üzeri olan hastalarda CD4 hücre sayısı takibinin bilimsel bir yararı gösterilmemiştir. Hele CD4 sayısı 500 üzeri olan hastalarda takip sadece klinik olarak bir değişiklik olduğunda yeniden bakılabilir. Bazı ilaçların kullanımı, geçirilen diğer viral enfeksiyonlar nedeniyle CD4 sayıları geçici olarak azalabilir. 03/12/2021 de yaptırdığnız testte CD4 sayınız 808 çıkmış, 03/04/2024 yaptıdığınız testte 532 çıkmış, her ikisinde de 500 üzeindedir. HIV RNA testiniz negatif ise CD4 sayınız normal sınırlarda görünmektedir

Bu tür testler farklı laboratuvarlar ve farklı cihazlarla değişiklikler gösterebileceğinden mümkünse aynı laboratuvarda yapılan testlerin karşılaştırılması daha uygundur.

Sağlıklı günler dilerim.