Hct Değerim ve TSH Düşüklüğü Bir Sorun Teşkil Eder Mi?

36 yaşındayım. 40 gün önce doğum yaptım. Daha önce hipotiroid için ilaç kullanıyordum. Hamilelikte dozu arttırıldı. Son yaptırdığım tahlili ekte gönderiyorum. Tsh ve hct değerlerim ile ilgili bilgi almak istiyorum.

Tahlil.com Cevabı :

Tahlil sonuçlarınızı inceledik. Özellikle TSH değerinizdeki düşüklük dikkat çekici. TSH değeriniz 0.02 çıkmış. Bir tiroid bezi tahlili olan TSH hormonu değeri düşük sonucunuzda. TSH düşüklüğü normal değildir.
Tiroid bezi fazla çalışıyor olabilir.İleri tetkik ve muayene amaçlı olarak Endokrinoloji bölümüne başvurunuz.Anti M, Anti Tg gibi ilave tiroid testleri de istenebilir. Bu durum genelde tirotoksikoz yani hipertiroidi bulgusudur.
Ayrıca kolesterol değeriniz de az da olsa yüksek çıkmış. Kolesterol değerinizi düşürmek için spor, diyet ve kilo fazlalığınız varsa kilo vermek faydalı olur. Ayrıca hayvansal yağlardan ( tereyağ gibi) uzak durmanız da uygun olacaktır.
HCT bir kan sayım parametresidir. HCT değeriniz de 46.1 ile çok hafif yüksek çıkmış.Tek başına bu kadar hafif bir yükseklik asla sorun teşkil etmez. Zaten diğer kan sayım test parametreleriniz hep normal çıkmış.

Sonuç olarak şu aşamada öncelikle endokrinoloji bölümünde muayene olup TSH değerinizdeki düşüklük yönünden ilave testler yapılmalı ve buna göre tedaviniz planlanmalıdır.

Sağlıklı günler dileriz.