Hiv Rna Testi Ne Zaman Sonuç Verir?

Merhaba Şüpheli ilişkiden 8 Gün sonuna hiv rna test verdim, Onuncu günde yapılan hiv RNA test sonucu negatif, Bunun sonrasında herhangi bir şey yapmam gerekir mi?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, evet PCR testi HIV yönünden şüpheli ilişkide 10. gün den itibaren sonuç vermektedir. Ancak bu konuda kritik bir nokta da var. Bunu daha önce de danışanlarıma belirttim. Konu hakkında da bilgilendirici yazılar yayınladım.

Konuyu net bir şekilde şöyle özetleyebilirim. Şüpheli temastan ortalama 10 gün sonra HIV PCR testi ile kanda virüs varlığı saptanabilmektedir. 28. günden itibaren ise  PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı %98-100 gibi yüksek oranlardadır.

Burada belirtmek istediğim  10. gün sonrası PCR testi bilgi verir ama % 100 lere yakın bir oranda güvenilir sonuç almak için HIV PCR testi için en ideal süreç ilişkiden 28 gün sonra yapılmasıdır.

Sonuç olarak şüpheli ilişki sonrası HIV PCR testinin yapılması için en ideal süre ilişki sonrası 28. gün ve sonrasıdır.

Sağlıklı günler dilerim.