pen*ste ağrı, kaşıntı şikayetim var. İdrar tahlili yaptırdım.

Hocam idrar tahlili ve kültürü yapıldi size gönderdiğim ektedir.pen*ste kaşıntı ve ağrı sıkıntım vardı. Doktor iesef serum ve cipro verdi sizce başka doktora görünmem gerekir mi, gonore ve klamidya bu külturde çıkarmıydı ?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba idrar tahlili ve kültürü testleriniz temiz çıkmış. Ancak bunlar gonore, klamidya, ureaplasma ve mycoplasma gibi enfeksiyonlar yönünden bilgi vermez. Yani ''gonore ve klamidya bu külturde çıkarmıydı ?'' sorunuzun  cevabı hayır çıkmazdı.
pen*ste kaşıntı ve ağrı şikayetlerinde üretra iltihabı yani üretrit akla gelir. Üretrit genellikle cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.  Üretrit tanısında tek başına idrar tahlili doğru bilgi vermez.
Cinsel organınıza sokulan ince pamuklu bir eküvyon ile örnek alındıktan sonra yapılan özel klamidya testi ve yine aynı şekilde gonore için de bu bölgeden alınacak numunenin boyanarak mikroskopta incelenmesi ve idrar kültürü değil de özel olarak gonore kültürü yapılması önemlidir.
Bu durumda en ideali bir üroloji doktoruna başvurmanız uygun olacaktır. Belirttiğim tahliller genel olarak büyük hastanelerde yapılmaktadır.  Tercihen bir üniversite hastanesi veya eğitim ve araştırma hastanesinde üroloji bölümüne başvurmanız uygun olacaktır. Özellikle üretrit tanısı zor koyulur ve ileri tetkik yöntemlerine ihtiyaç duyabilir. Eğer şikayetleriniz antibiyotik tedavisi ile geçmezse mutlak suretle bir üroloji doktoruna başvurunuz.

Sağlıklı günler dileriz.