Kan Tahlili Yorumlanması

Benim bir yakınıma ait kan tahlilini gönderiyorum yorumlamanızı ve ne yapılabilir bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.Hastanın yaşı 76 . Saygılarımla.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Sonuçları yorumladım. Dikkat çeken anormallikler ve buna dair önerilerimi sırasıyla iletiyorum 76 yaşındaki hastanız için.

1.GFR değeri 54 ile düşük çıkmış. Beraberinde kreatin değeri de yüksek. Bu sonuçlarla böbreklerde bir fonksiyon bozukluğu olabileceği yönünde yorum yapabiliriz. Yaşa bağlı da böbrek fonksiyonları yavaşlıyor olabilir. Ancak bu yönde tercihen bir nefroloji ve/veya üroloji doktoruna muayene olup danışmakta fayda var.

2.HBA1.C 6.1 ile yüksek çıkmış. Buna paralel olarak da HOMA IR değeri, de 3.47 ile yüksek. Bu iki sonucu değerlendirdiğimizde insülin direnci olduğu ve son 3 aylık kan şekerinin normalin üstünde olduğu anlaşılıyor hastanın. Şeker hastalığı olması kuvvetle muhtemel. Böbrek fonksiyonları da buna bağlı bozuk çıkmış olabilir.

3.Tam kan sayımı yani hemogram testinde de WBC yani lökosit değeri yüksek çıkmış. Bu da bir enfeksiyon geçirmekte olabileceğini gösteriyor hastanın. Beraberinde CRP testi de 82. 3 ile anlamlı şekilde yüksek çıkmış. CRP de enfeksiyonlarda yüksek çıkan bir kan tahlilidir.

4. İdrar tahlilinde de lökosit 1 pozitif ve mikroskopide de 8 lökosit görülmüş. Bu bulgular bir idrar yolu enfeksiyonu yönünden bilgi verebilir. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonunun araştırılması için ilave olarak idrar kültürü ve idrar yollarını gösteren ultrason muayenesi uygun olacaktır.

Sonuç olarak hastamız şeker hastalığı ve komplikasyonları yönünden risk altında, böbrek fonksiyonlarında bir azalma ile birlikte idrar yollarında da enfeksiyon olma durumu ile karşı karşıya.

Şu aşamada nefroloji, endokrinoloji ve üroloji doktorları tarafından ilave muayene ve tahlillerle birlikte değerlendirilmesi uygun olacaktır.

Geçmiş olsun dileklerimle,