Bu Şekilde Hiv Bulaşı Mümkün Mü?

Hocam öncelikle merhabalar. Geçen gün çarşıda gezerken küçük çocuğun biri gelip bacağıma bir şey sürttü. Ne ile sürttuğünü bilmiyorum. Kanama yoktu sadece kızarıklık vardı ama kanama olmuş da olabilir emin değilim. Bir de hocam bu çocuğun pen*sinde yara gibi bir şey var bu detay ne kadar önemli bilmiyorum ama emin değilim. Bu şekilde bir hiv bulaşı mümkün mü bir şeyin çizmesiyle iğne ya da başka herhangi bir şeyle? Şimdiden teşekkürler hocam.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle sizi HIV virüsü en çok nasıl bulaşır konusunda bilgilendireyim. HIV virüsü temel olarak korunmasız cinsel ilişki ile bulaşır.
Korunmasız bir şekilde cinsel ilişki kurmak, damardan uyuşturucu kullanımında iğneleri paylaşmak HIV'in en sık  bulaş nedenidir. Ayrıca enfekte bir kişinin vücut sıvıları, kan, sperm ile  vajinal ve rektal sıvıları da HIV'in bulaş yollarıdır.
Sizin bahsettiğiniz olay bu riskli durumları içermiyor.
Bu nedenle temel olarak cinsel beraberlik olmadıkça bahsettiğiniz şekilde çizik ile HIV bulaşma ihtimali kesinlikle yoktur.