Lokal Anastezi, HIV testi ve epilepsi

Az önce sormustum eksik sormusum hocam benim burun eti aldırma lazerli deyil büyük ihtimal devlet hastanesinde olacak ve burnu kesmeden sadece burun delimden alınacak burun eti galiba bu lokal anestezi mi oluyo ?uyutulmıycam yani ben sadece burnum uyuşacak ve( epilepsi rahatsızlıgı) olan birine illa test istenirmi hiv testi istenirmi yani bunda doktor bi insayatif kullanmaz gabida beyilmi?Kücük bi 10 15 dk islem olsa dahi hiv testi yapılırmı eplilpsi hastalarında? ???2.Birde hiv antikor testim negatif hocam amma epilepsi hastasıyım bunun hivle alakası varmıdır.Hiv hepatit gibi testler negatif ama hivle bi dogrudan etkisi varmıdır? ****(İlk epilepsi nöbeti oldumda bana hiv testi yapmıslarmıdır hocam? )Sürekli ben buna baglayıp duruyorum testler temiz olmasına ragmendeNot .lütfen hic bir detayı atlamadan ve epilepsi ile ilgili sordum soruları ayrıntılı bicimde cevaplarmısınız.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, epilepsi ile ameliyat öncesi HIV testi istenmesi veya ameliyatın lokal veya genel anestezi  istenmesi arasında doğrudan bir ilişki bulunmaz.Öncelikle bu konuya açıklık getirelim. Daha önce de belirttiğim gibi genel bir kural olarak operasyon öncesi ( anestezinin lokal veye genel olarak yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın) HIV testi hastadan istenir.
Epilepsi hastası için de bu geçerlidir. Bu hastadan da test istenir operasyon öncesi. Zaten HIV antikor testiniz negatif ise HIV enfeksiyonu olmadığınız anlaşılır. HIV pozitifliğinin epilepsi ile de doğrudan ve dolaylı olarak bir ilgisi bulunmamaktadır.
Epilepsi nöbeti geçiren bir kişiye konuyla direkt alakası olmadığından HIV testi yapılmaz.
Sonuç olarak HIV testiniz negatif ve ameliyat olmanızda da bir engel yok. Ve bütün bunların epilepsi hastalığı ile de doğrudan bir ilişkisi bulunmuyor.
Sağlıklı günler diliyorum.