Burun Eti Aldırma ameliyatı öncesinde HIV Testi yapılır mı?

Hocam burun eti aldırmada büyük bi cerahi amelyat deyilse veya sadece radyo frekans ile aldırma veya burnu acmadan sadece burun delinden alınma olursa yani cok ama cok kücük bi islem olsa bile bu Anestezi VEYA LOKAL ANESTeZİ ALTINDA MI olur ve bu burun eti aldırmadan önce HİV TESTİ yapılırmı kanlı bi islem olmasa dahi?Kanlı islem olmasa bile hiv ve diger testler istenir mi?

Tahlil.com Cevabı :

Gerek buraya yazdıklarını gerekse ayrıca mail olarak attığınız bilgileri inceledim. Burun eti aldırmada radyofrekans da  olsa klasik bir amelyat da olsa kanlı bir işlem olmasa da ameliyat öncesi testler istenir. Bunlardan biri de Anti HIV testidir.
Burada size şu bilgiyi vermeliyim bu testlerden HIV testinin pozitif olması kişinin ameliyat olmasına engel değildir ancak ameliyat ekibi bu enfeksiyonu göz önüne alarak ameliyatı planlar.
Sonuç olarak doktorlar bu testleri kendilerine ve hastalarına bu enfeksiyonlar bulaşmasın diye önlem almak için ister. Tüm operasyonlarda bu tahliller istenir. Ancak ameliyatı yapacak doktor ve/veya anesteziyoloji uzmanı kişisel insiyatif kullanarak bu testleri istemeyebilir. Ancak bunu öngöremeyiz. Standart ve doğru uygulama ameliyat öncesi Anti HIV testinin istenmesidir.