Değerlerim LA1 42,9 sn LA2 36,5 sn çıktı. ağızdan antikoagülan kullanımından LA1 ve LA2 test süreleri uzun çıkmıştır diye bir yorum var. Yorumlar mısınız ?

 Coumadin kullanılırken değerlerim LA1(mix) :42,9 sn LA2(mix) 36,5 sn çıkmış. "ağızdan antikoagülan kullanımı nedeniyle LA1 ve LA2 test süreleri uzun çıkmıştır " diye de bir yorum var. Yorumlar mısınız ?

Tahlil.com Cevabı : Banu Hanım,yaptırdığınız testler pıhtılaşma sistemimizi inceleyen testlerdir.Kanın pıhtılaşma süresi hakkında fikir veren testler olduğundan sonuçlarda da yazdığınız üzere zaman(saniye) birimi ile sonuç vermektedirler.Bu nedenle bu testler,örnek vermek gerekirse gebelik testi gibi pozitif veya negatif olarak değerlendirilemezler. Coumadin kullanmanıza bağlı bu testlerde kabul edilebilir oranda uzama olağandır.Ancak sık olarak kontrol edilmesi gereken testlerdir.Bu testler de uzama kabul edilebilir oranın üzerine çıkarsa Coumadin dozu da ona göre azaltılabilir.