HIV pozitif kişi ile temas sonrası Truvada ve ISENTRESS kullanımı ve enfeksiyon ihtimali

1 kasım günü partnerim ile bir ilişkim oldu. Kondomu takmadan önce ağızdan ilişki için ağzını değdirdiği gibi hemen geri çeksemde ağzı pen*sime değmiş olabilir Akabinde kondomlu şekilde ağızdan ilişki yaptı bana ve sonrasında an*l ilişki yaşadık 2 dakika falan aktif pozisyonda durdum an*l ilişki sırasında 2 kondom vardı. İlişkiden sonra partnerimin hiv + olduğunu öğrendim Kendisi biktarvy tedavisi görüyormuş 2 yıldır. Hiv pcr testini gösterdi 1 ay önce yapılan hiv pcr saptanamamıştır yazıyor Ben yinede korkumdan PEP isentress + truvada ilaç kombinasyonuna başladım ve 28 gün boyunca kullandım.Sizce bulaş riski nedir ne değildir?Başka test yaptırmama gerek varmı ?Pep test sürelerini etkiler mi? Pozitif yaşam derneği pep kullansamda kullanmasamda şüpheli temastan 45.günde alacağım negatif ile kapatacağımı söylüyor. Bazı yabancı kaynaklar pepten sonra 9.gün hıv rna pcr ile veya 28.günde hiv combo ile konuyu kapatabileceğimi söylüyor işin gerçeği her kafadan bir ses çıkıyor kime inanacağımı bilemez hale geldim.Şüpheli temastan 28.gün(pep tedavisi altında) hiv 1/2 antikoru ve p24 antijen testi NegatifPep sonrası 2.gün şüpheli temastan 31 gün sonra 1 aralık Anti Hıv NegatifPep sonrası 2.gün şüpheli temastan 31 gün sonra 1 aralık Hiv Rna Pcr NegatifPep sonrası 5.gün şüpheli temastan 34 gün sonra 4 aralık P24 antijeni ve Hiv/12 antikor NegatifPep sonrası 10.gün şüpheli temastan 39 gün sonra 9 aralık HIV DUO – ULTRA  ( HIV 5 ) HIV 1 IgG ve HIV 1 Grup O , HIV 2 IgG ve IgM  (Ab) , HIV 1 p 24 Antijen ( Ag ) NegatifPep sonrası 12.gün şüpheli temastan 41 gün sonra 11 aralık P24 antijeni ve Hiv/12 antikor NegatifPep sonrası 12.gün şüpheli temastan 41.günde yani 11 aralıkta hiv1 rna kantitatif pcr testide verdim cuma günü çıkacak

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle ilişki sırasında gereken önlemleri almışsınız.Kısa bir süre karşıdaki kişinin ağzının cinsel organınıza değmesinden HIV bulaşı olacağını düşünmüyorum. Arkadan ilişki HIV bulaşı yönünden risklidir. Ancak çift prezervatif kullanarak gereken önlemi almışsınız. Bu da bulaş riskini neredeyse yüzde 0' a indirir.HIV pozitif olan kişinin HIV PCR testinin de negatif olması gayet olumlu. Bu da kişinin HIV tedavisine yanıt verdiğini gösteriyor.HIV PCR testi negatif olan kişinin bulaştıcı olmadığı düşünülür.
İlişki sonrası ISENTRESS ve TRUVADA  kullanımının da kişinin HIV a bağlı enfeksiyon riskini  bağışıklık sistemiini güçlendirerek azalttığı konusunda bilgiler var. Bu ilaçların kullanımı mutlaka doktor önerisi  ile olmalı ve mümkünse ilişki sonrası ilk 48 saat içinde olmalıdır. Bu ilaçları önerecek doktor ilişki türü ve riskleri göz önüne alarak bu ilaçları reçete eder.
Testlerinizin de negatif çıkması çok iyi haber.
HIV RNA testiniz de 41 . günde verdiğiniz negatif çıktığında konuyu kapatabilirsiniz.

Sonuç olarak zaten ilişki sırasında çift kondom kullanmanız, daha önemlisi karşıdaki kişinin HIV PCR testinin negatif olması zaten bulaşıcılık riskinin neredeyse yok olduğu gösteriyor. İçiniz rahat olsun. Sağlıklı günler dilerim.