Hıv Şüpesi Temas Öyküsü

Merhaba hocam ben partnerimle cinsel birliktelik yaşadım korunmalı fakat aramızda dudak öpüşmesi oldu ve bende kondom takılı değilken partnerim üzerime uzanınca vajina salgısı pen*s etrafına temas ettiğni hissettim ve elimle pen*simi korumaya çalıştım elime bulaştı ve ben şüphe üzerine partnerimden test istedim ertesi gün p24 antijen antikor testi yaptırdı bende yaptırdım negatif hocam hıv bulaşma olasılıgı varmı bu yaptırmış oldugmuz testlerin bir anlamı varmı teşekkür ederim iyi çalışmalar

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, ilk aşamada yapılan testlerin her iki tarafta da negatif olması olumlu ancak bildiğimiz üzere HIV virüsünün bir pencere veya kanda çoğalmanın beklendiği bir süre vardır. İlişkiden hemen sonra yapılan testler ne yazık ki mevcut ilişkiden kaynaklanan bir enfeksiyon konusunda bilgi vermez. Bu nedenle bu kadar kısa sürede bu testlerin fazla bir anlamı yoktur.
Şu aşamada eğer partnerinizin size bu tür bir enfeksiyon bulaştırabileceğinden şüpheniz varsa bu konuda kesin bilgi almak için partnerizle yaşadığınız son ilişkiden 45. gün sonra 4. nesil ( hem antijen hem antikor bakan) HIV testi yaptırabilir ve/veya yine ilişkiden 90 gün yani 3 ay sonra da Anti HIV antikor testi baktırabilirsiniz. Bu testler de negatif çıkarsa söz konusu ilişkiye bağlı HIV enfeksiyonu geçirme ihtimaliniz ortadan tamamıyla kalkacaktır.