Vldr Ve Hıv Testi Yaptırdım

VDRL testim negatif çıktı yanında hıv testi yaptılar ben hangisini dikkate almalıyım şüpheli ilişkiden 1 gün sonra yaptırdım bu testi doğru mu oldu ilişkiye sadece ağızdan oldu ben yapmadım yani partnerim ağızdan yoluyla yaptı ama VDRL testim negatif çıktı yanında hıv da yaptılar ben hangisini dikkate almalıyım lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkür ederim hocalarıma

Tahlil.com Cevabı :

Merhahalar öncelikle belirttiğiniz tarz bir ilişkide bulaş riski nispeten azdır ancak her 2 test için de ilişkiden 1 gün sonra test yapılması çok erken. Vdrl testi ilişkiden 6 hafta sonra en doğru sonucu vermektedir bulaş olsa bile 1. Günde test doğru sonuç vermez. Aynı şekilde 4. Nesil Hıv testleri de en erken ilişki sonrası 45. Gün sonuç verir. Bu durumda 1. Gün yapılan testler mevcut ilişki yönünden asla sonuç vermez.

Şu aşamada her 2 test için de 45. Gün ideal gözüküyor ancak Hıv testini 45.gün 4. Nesil yani hem antikor hem de antijen bakan testler öneriyoruz.

Sağlıklı günler dilerim.