Hiv Şüphesi - 2

Öncelikle verdiğiniz hizmet için teşekkürler, ben 21 yaşındayım ve 5 ay önce korunmasız ve şüpheli bir cinsel ilişkim olmuştu ve o sıralar bazı semptomlarım vardı (eklem ağrısı, ateş, deri döküntüsü, halsizlik, göz kızarıklığı,kolda kırmızı noktalar gibi) sadece boğaz ağrısı yoktu belki hive spesifik. ve bende o zamanlar hiv hakkında bilinçsizdim o belirtileri yaşayınca aklıma aids mi kaptım fikri geldi daha sonra araştırınca hiv ile ilgili bilgi sahibi olmaya başladım ve belirti ararken de sağ ve sol boynumun posterior servikal kısmında lenf nodu hissettim daha sonra kasık kısmında biraz arayınca buldum fakat sol boyun kısmındaki lenf bezinin rahatlıkla ele gelmesi beni iyice korkuttu ve hemen test yaptırmaya başladım ve maruziyetten sonraki:76. Gün kombo 80. Gün kombo 83. Gün Vidas Duo Ultra 88. Gün kombo 91. Gün Vidas Duo Ultra 115. Gün vidas Duo Ultra 130. Gün kombo 142. Gün CE belgeli evde hiv 1/2 antikor kart test (kendim sipariş edip yaptım)Testleri yaptırdım ve hepsi negatif geldi fakat bir türlü kapatamıyorum konuyu bunla ilgili birkaç sorum olacak sizlere:1. Sol boyun kısmındaki lenf bezi son derece rahatsız ediyor beni sürekli hiv aklıma geliyor. 1 sene önce burun ameliyatına girmiştim hala burnumda ödem duruyor ondandır diye düşünüyorum hivden kaynaklı olsa testlerde çıkması gerekmez miydi?2. Bütün kan testlerini yaptırdığım süre boyunca aşırı yorgunluk, denge kaybı, sürekli uyuma isteği vardı ve daha sonra sağlık ocağında hemogram Testi yapıldı ve demir(serum) eksikliği çıktı referans aralığı 65-175 benimki 31ug/dL çıktı onun haricinde bütün değerlerim normal. Ancak demir seviyemin bu kadar düşük çıkması serokonversiyonu etkileyip test sürecini uzatır mi? Ya da hiv'e karşı antikor üretilmesini etkiler mi?3. Ag/ab Testleri için 45 yeterli süre olarak kabul ediliyor fakat p24 antijeni hiv2 ye özgü olmadığından hiv2 için ne zaman testler kesinleşir?4. 130. Gün yaptırdığım tetkik isteminden 2 saat sonra çıktı ve laboratuvarı arayıp bu durumu sorunca bana ilk sizin numune denk geldi makine onu okudu dediler yalnız numune kabul zamanı 14:04 iken rapor onay ve yayım tarihi 15:06 yani 1 saatte makine okumuş böyle bir durum normal olabilir mi sizce? Eğer yanlışlık olsa sonuç değeri yazar mıydı?91. 115. Ve 130. Günler yaptırdığım kan Testlerimi dosya kısmına atacağım, hocam sizce 6. Ay tekrar test yaptırmalı mıyım artık beklemekten sıkıldım ve bu durum hem eğitim hem de sosyal hayatımı ciddi anlamda etkilemeye başladı, aylardır depresyondayım 7/24 hiv i düşünüyorum rüyalarıma bile giriyor. Sadece psikolojik değil maddi açıdan da testlere çok para harcadım. Tekrar test yaptırmalı mıyım demir tedavisi alıyorum ve demir seviyem normale çıkınca testi tekrarlamalı mıyım? Sizin bu konuda fikriniz nedir hocam.

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle merhaba. Yazdıklarınızı dikkatle okudum ve test sonuçlarınızı inceledim. Son derece güvenilir laboratuvarlarda testlerinizi yaptırmışsınız ve tüm sonuçlarınız tartışmaya mahal vermeyecek bir şekilde net olarak NEGATİF. Yani bir enfeksiyonunuz bulunmuyor.
Size bazı önerilerim olacak ancak öncesinde sorularınızı cevaplayalım.

1. Sol boyun kısmındaki lenf bezi son derece rahatsız ediyor beni sürekli hiv aklıma geliyor. 1 sene önce burun ameliyatına girmiştim hala burnumda ödem duruyor ondandır diye düşünüyorum hivden kaynaklı olsa testlerde çıkması gerekmez miydi?

Lenf bezi problemleri bir çok nedene bağlı olabilir. Diş enfeksiyonlarında bile bu bezler şişebilir. Biz doktorlar lenf bezi prooblemlerinde belki de en son seçeneklerden biri olarak HIV ı düşünürüz. Lenf bezi probleminiz HIV dan kaynaklanmış olamaz. Bunun da cevabı net, sizde zaten HIV yok. Testleriniz negatif.

2. Bütün kan testlerini yaptırdığım süre boyunca aşırı yorgunluk, denge kaybı, sürekli uyuma isteği vardı ve daha sonra sağlık ocağında hemogram Testi yapıldı ve demir(serum) eksikliği çıktı referans aralığı 65-175 benimki 31ug/dL çıktı onun haricinde bütün değerlerim normal. Ancak demir seviyemin bu kadar düşük çıkması serokonversiyonu etkileyip test sürecini uzatır mi? Ya da hiv'e karşı antikor üretilmesini etkiler mi?

Demir seviyenizdeki düşme veya yükseklik HIV test sonucunu asla etkilemez. Böyle bilimsel bir kanıt da yoktur. Ancak demir eksikliği yönünden ilk fırsatta tedavi olmanızı öneririm. Değeriniz düşük zira.

3. Ag/ab Testleri için 45 yeterli süre olarak kabul ediliyor fakat p24 antijeni hiv2 ye özgü olmadığından hiv2 için ne zaman testler kesinleşir?

Belirttiğiniz tüm testler testlerinizin sonuçlandığı süre aralığında kesinleşir. Zaten tüm testleriniz negatif. Testleri de uygun zamanda yaptırmışsınız.

4. 130. Gün yaptırdığım tetkik isteminden 2 saat sonra çıktı ve laboratuvarı arayıp bu durumu sorunca bana ilk sizin numune denk geldi makine onu okudu dediler yalnız numune kabul zamanı 14:04 iken rapor onay ve yayım tarihi 15:06 yani 1 saatte makine okumuş böyle bir durum normal olabilir mi sizce? Eğer yanlışlık olsa sonuç değeri yazar mıydı?

Test sonuçları bu kadar süre içinde yani sizin testte de olduğu gibi cihaza yüklendikten sonra 1 ile 1 buçuk saat içinde çıkabilir. Bu konuda da içiniz rahat olsun. Zaten sadece bir teste bağlı kalmadan defalarca test yaptırmışsınız ve zaten hepsi negatf çıkmış.

Gelelim size önerilerime, sizde HIV paronoyası veya HIV fobi veya takıntısı olarak adlandırılan bir durum var. Bu tür bir çok okurumuz bizlere benzer sorular soruyor. Defalarca test yaptırıp hem bir çok para ve zaman harcayıp beraberinde de HIV korkusunu kafadan atamama durumu yaşayan kişiler var.
Öncelikle HIV belirtileri ile lütfen kafanızı meşgul etmeyin. Sizde 5 ay önce yaşadığınız ilişkiye bağlı olarak HIV enfeksiyonu kesin olarak yok. Bu nedenle olmayan enfeksiyonun da zaten belirtisi olmaz.Bu konuda uzman bir kişi olarak HIV enfeksiyonunu kafanızdan atın diyorum öncelikle. Lütfen bir daha da, bir enfeksiyon hastalıkları doktoru gerek görmedikçe kendi başınıza test yaptırmayın. Hem boş yere para hem de vakit harcamamış olursunuz.
Kafanızdaki HIV paronayası, fobisi devam eder ise, bu durumda ise bir psikiyatri uzmanına başvurmanızı öneriyorum. Bu konuda psikolojik ve psikiyatrik destek almanız yaşam kalitenize olumlu etki sağlayacak ve bu korkuyu atmanıza yardımcı olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.