Hemogram - idrar - Hepatitler Ve Hıv Tahlilleri

öncelikle kolay gelsin riskli temas sonrası 28 - 39 - 52 . günlerde yapmış oldugum testler ektedir. Bu testler için laboratuvar ile görüştüm kemulominesans vb COI nedir diye bana bunların 4. nesil antikor testleri oldugunu soylediler sizce süre yeterli mi güven verir mi . bi ikincisi ekde atmış oldugum testte hocam idrar da eritrosit miktarı yüksek çıktı. hemogramda da nötrofil az çıktı. Anti HBs (mikropartikul immün assay MEIA veya benzeri) yazan test 413 ile referans dışı görünüyor hocam bi diğeri olan; anti HBe ( (mikropartikul immün assay MEIA veya benzer) yazan değer 1,70 negatif COI görünüyor yalnız ref.dışı ve kırmızı görünüyor hocam sizce sorun var mıdır.?yani HEpatit B hastasımıyım. lutfen yardımcı olurmusunuz..

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle tahlillerinizi yorumlayalım. Hepatit B ve C yönünden korkulacak bir durum yok yani hepatit virüsü sizde yok.Ancak Anti HBS testiniz pozitif bu da istediğimiz bir durum. Hepatit B virüsüne karşı sizde koruyuculuk olduğunu gösteriyor. Ayrıca HIV testiniz negatif ancak bu 4. nesil değil 3. nesil bir test. HIV antikoru saptanır bu testte. 4. nesil testlerde ise hem HIV antikoru hem de antijeni ortaya konur. Size 4. nesil test yapılmamış.
Gelelim idrarda eritrosit pozitifliğine.

İdrarda rbc olması eritrosit yani kanama olduğunu gösterir. Doktorunuz bu tahlil bulgusunu, muayene bilgileri ve ilave tahliller ile birlikte değerlendirerek gerekli kararı vermelidir.Tercihen ultrason, radyolojik bazı tahliller, idrar kültürü gibi ilave tanı yöntemlerine ihtiyaç olabilir.İdrar yollarında taş, kum  gibi durumlar ile enfeksiyon varlığında idrarda eritrosit görülebilir. HBe AG testiniz de normal ve referans dışı değil.
Özetle hepatit yönünden korkulacak bir durum kesinlikle yok ancak idrarda eritrosit bulunması normal değil ve daha önce de belirttiğim gibi bu yönde ilave tahlillere gerek olacak. Fakat bu durumunda HIV veya hepatit ile direkt veya dolaylı bir ilişkisi yok.
HIV yönünden riskli temas sonrası 45. gün ve sonrası 4. nesiil testler 90.gün ve sonrası ise sizin yaptırdığınız 3. nesil testleri önermekteyiz. Tabi bu süreçte yapılan HIV testlerinin negatif olması önemli ancak erken yapılmış testleriniz.

Sonuç olarak mevcut durumda ne hepatit b ne de hepatit c hastasısınız. HIV içinde 90. gün de bir daha yaptırdığınız antikor testlerini yaptırın bu test de negatif çıkar ise kafamız HIV yönünden rahat olur.

Kemulominesans vb COI nedir sorunuzun cevabı ise yapılan testin töntemi kemulominesans ve test değerinin birini COI ve sizin spnuçlarınız da bir problem yok.

Sağlıklı günler dileriz.