Hıv Testi Ne zaman Yaptırmalıyım?

Riskli temastan sonra 45. Gündeyim temastan sonra 1 gün boyunca çok sık idrara çıktım başka bir belirti yaşamadım kondom kullandım fakat geri çekildiğimde kondomun hafif kaydığını gördüm bu etki edermi? Hangi aralıklarla hangi hiv testi yaptırmalıyım ve konuyu nezaman kapatabilirim Teşekkürler

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Gereken önlemi alarak ilişkide bulunmuşsunuz. Yani korunmasız bir ilişki değil korunmalı bir ilişki yaşamışsınız. İlişkinin hemen ardından 1 gün boyunca sık idrara çıkmanız ise kesinlikle bir HIV belirtisi değil. Korunmalı ilişki yaşamanız nedeniyle test yaptırmanız da kesin bir gereklilik değil.
Ancak mutlaka test yaptırıp kafanızı rahatlatmak istiyorsanız şu anda tam 4. nesil testler için ideal zamandasınız. 4.nesil test olan HIV DUO testi HIV1 ve HIV2'nin antikorları ve eş zamanlı p24 antijenini saptayan yani hem antikor hemde antijen araştıran bir testtir. İdeal olarak 45. günde yapılması önerilir.  Bu test sonucu negatif çıkarsa ki öyle çıkacaktır kuvvetle muhtemel HIV enfeksiyonu geçirmediğiniz anlaşılacaktır.
Eğer korunmasız bir ilişki yaşamış olsaydınız bu teste ilave olarak da son olarak 90. gün yani ilişkiden 3 ay sonra bir de Anti HIV antikor testini yaptırmanızı önerirdim. Ancak belirttiğiniz gibi korunmalı bir ilişki sonrası bence bu teste gerek bulunmuyor 4. nesil testiniz negatif çıkarsa.

Sonuç olarak bu günlerde bir 4. nesil test yaptırın ve negatif çıkarsa konuyu kapatın. Kafanıza hala HIV endişesi takılıyorsa ve illaki test yaptıracağım derseniz son olarak da 3. ay Anti HIV testini de olursunuz ve bu da negatif çıkarsa tamamıyla konuyu kapatabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.