HIV Testi Sonucu ve HIV Fobisi

Merhaba yoğun bir hiv fobisi yaşıyorum. Erkek arkadaşımın beni eskort ile aldattığını öğrendim. Korunmadığını düşünüyorum. 21.01.2024 tarihinde erkek arkadaşımın 4. jenerasyon vidas hiv duo ultra testi negatif çıktı. Fakat sonrasında bir teması oldu ise veya testten kısa bir süre önce teması oldu ise ( min 14 gün gerektiğini dikkate alarak ) bana bulaştırmış olmasından endişeleniyorum. Bu sürede kapmış olsa dahi virüs bulaştırabilecek seviyeye gelmiş olabilir mi?benim 06.01.2024 tarihinde yaptırdığım testi negatif geldi. erkek arkadaşımla yakın zamanda ağızdan ilişki ve sürtünme dışında cinsel temasımız olmadı. ağızdan ilişki sırasında bir boşalma olmadı. Son şüpheli sayılabilecek temasımız ağızdan ilişki, öpüşmeden bulaşmayacağını varsayıyorum, yine bir boşalma olmadı. bu temastan 18 gün sonra 4 jenerasyon vidas hiv duo ultra testim negatif. Test yaptırdığım labaratuvar sürenin test için yeterli olduğunu söyledi Korkmalı ve test yaptırmaya devam etmeli miyim? uykularımı kaçırıyor bu şüphe ve olayı tamamen kafamdan atamıyorum. Test sonuçları sonradan pozitife döner mi?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle yaşadığınız son ilişki HIV enfeksiyonu bulaşması yönünden düşük riskli bir ilişki. ağızdan ilişki sırasında, kişinin ağzında yara, kanayan diş eti gibi bir durum varsa bulaş ihtimali vardır.Ancak önceden de belirttiğim gibi bu düşük bir risktir.4. jenerasyon vidas hiv duo ultra testi için 14. günden itibaren pozitif verebilir ama 4-6 haftaya kadar da bu süre uzayabilir. Ancak tabii ki testin negatif olması son derede olumlu.
Açıkçası belirttiğiniz ilişki türü ve test sonucuna göre HIV pozitif olma şansınız çok düşük bir ihtimal ancak konu hakkındaki hassasiyetinizi de göz önüne alındığında içinizin tamamen rahat olması ve korkuyu tümden atmanız için son ilişkinizden 3 ay sonra son bir kez daha olmak üzere Anti HIV antikor  testini yaptırmanızı öneririm. Bu testi, belirttiğim üzere son ilişkiden 90 gün sonra yaptırın. Bu test sonucu da negatif çıkarsa endişenizi kafanızdan tümüyle atabilirsiniz.

Negatif test sonucu pozitife ancak bir durumda döner, test erken yapılırsa. Erken dönemde henüz pencere döneminde yapılan testler negatif iken ilerleyen günlerde pozitife dönebilir. Ancak sizin son kez yaptıracağınız yani ilişkiden 3 ay sonraki Anti HIV testi negatif çıkarsa üstüne  başka bir korunmasız ilişki yaşamamanız halinde asla pozitife dönmez.

Sonuç olarak şu an lütfen gereksiz yapmayın.Korkmanıza de kesinlikle gerek yok. Çok hem de çok büyük ihtimalle negatifsiniz ancak en son yaptıracağınız 3. aydaki Anti HIV testini bekleyin, bu test iilk yaptırdığınız testten farklı bir test olup 3 ay sonra negatif ise artık asla pozitife dönmeyecektir.

Sağlıklı günler dilerim.