Hocam En Ince Ayrıntısına Kadar Cevaplarmısınız - 2

1. Sorum hocam partnerimin makat ve vajinasına parmak sokma girip çıkma teması ile virüs bulaşmaz demiştiniz doğru mu?2.benim parmağımda acık bi yara gözle görülür kanama yoktu ama parmagım o an burnuma deymişse veya ağzıma gelmişse bulaş olur mu az bi kanama varsa oda ağzımdan iceri girdiyse ?3. partnerim parmak temasından 4 gün sonra devlet hastanesinde yaptırdıgı test hiv kemiluminesans veya benzeri ) sonuc 0,13 sonuc birimi S/CO referans degeri 0 -<1 Bu kacıncı nesil test ?yani (antijen, ve antikor) Testimi yani 3 kusakmı 4 kusakmı? PATNERİM bu testi olmadan asa yukarı eski sevgilisi ile korunmasız iliskıde bundunu söylediBu benim aklımı cok karıstırdı 4. Yani partnerimin yaptırdığım hiv testi 0,13 negatif biliyorum ama test erken mi olmuş virüsYeni oluşuyorsa bu bana bulaşı rmı virüs oluşuyorsa Varsa bile 0,13 lük değerden bana geçer mi?5. Bende bu Bende parmak temasından 25 gün sonra ANTİ HİV ( kemoluminesans veya benzeri) sonuc 0,09 Birim S/CO karar sınırı 0-1 25 günluk bu test yeterlimidir ? 25 gün bisey ifade edermi bu YANİ ASIL SORUM BU YAPTIRDIGIM TESTİN DOGRULUK ORANI NEDİR YÜDE 90 MI VEYA YÜZDE 80 Mİ GİBİ bunuda söylermisiniz?6. Bu baska bir soru 190 gün önce korunmasız iliskim olmustu ANTİ HİV ( kemoluminesans veya benzeri) sonuc 0,09 Birim S/CO karar sınırı 0-1 bu test sonucu bu 190 günlük iliski icin kesinmidir. 7.bidaha test yaptırmalımıyım sizce?Not . Hocam en ince atlamadan her soruma cevap verir misiniz bu konuyu kafamdan atmam icin sizlerin bilgisine güveniyorum lütfen ayrıntılı bi sekilde anlatır mısınız ben bu konuyu ancak öyle atabileceğim yoksa test olup durucam ki öyle oluyor bu konuyuSize bir daha bu konu icin rahatsızlık vermiyeceğim. Kusura bakmayın lütfen saygılarımla .

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, son kez bu konu ile ilgili sorularınız cevaplayayım, teker teker yazayım, ancak anladığım kadarı ile ciddi bir stres yaşıyorsunuz ve bu stres yüzünden daha önce net olarak cevapladığım sorularınız soruyorsunuz. Şimdi yine sorularınızı sizin yazdığınız sırayla cevaplayacağım, ancak halen kafanızı rahatlatamıyor iseniz mutlaka psikiyatrik destek almanızı tavsiye ediyorum.

Şimdi sorularınıza geçelim.

1-Evet parmakla vajina veya makata temas ile virus bulaşmaz.

2-Parmağınız sonrasında ağız veya buruna değmiş bile olsa virus bulaşması söz konusu değil, zaten partnerinizde HIV testi negatif.

3-Partnerinize yapılan testin kaçıncı kuşak olduğunu bilemiyorum, ancak artık HIV testleri neredeyse tüm hastanelerde 4. kuşak testlerdir.

4-Partnerinizin ayrıntılı veya doğru olarak ilişki veya risk durumunu bilemediğimden bu konuda yorum yapamıyorum.

5-Partnerinizde negatif, sizin anlattığınız şekilde bulaş olmayacağına göre yaptırdınız teste lütfen güvenin.

6-190 gün önceki korunmasız ilişkiniz için artık kaygı duymayın, 6 ay(180) gün sonra yapılan HIV negatig testi %100 doğru sonuç vermektedir.

7-Hayır artık test yaptırmayın ve artık korunmasız ilişkide bulunmayın, bu konuda bu kadar stres çekmektense ilişkilerinizde prezervatif kullanın ve partner seçiminde dikkatli olun.

Sağlıklı günler dilerim.