Hiv Testi Ve Lenf Bezleri

Sayın Cem hocam, 22 yaşındayım, 63 kiloyum, düzenli spor yapıyorum, ara sıra sigara içiyorum, alerji dışında ek ciddi bir hastalığım yok. Benim 2023'ün Haziran ayında şüpheli korunmasız riskli bir cinsel birlikteliğim oldu ve 2 ay sonra boynumda bir lenf bezi farketmemin üzerine korkuya kapıldım ve tam 1 yıl boyunca 13 ANTI HIV (4.nesil) 1 tane de RNA PCR yaptırmıştım hepsi negatif gelmişti ve o zamanlar hastanede koltuk altımda da 14mm lenf nodu çıktı doktor önemli birşey değil dedi daha öncesinde testlerin yeterli demişti. Hatta bu 1 yıl boyunca siz dahil birçok doktora danıştım ve bir kısmı psikolojik destek almamı önerdi. Hocam ben zor da olsa konuyu kapatabilmiştim fakat maalesef ki bu kadar takıntıma rağmen 6 Haziran 2024'te ağızdan verici yolla 5 dk lık korunmasız ilişkim oldu. Dernek böyle risk çok düşük tükürükle bulaşmaz dedi fakat beni tekrar korku sardı ilişkiden sonraki tam 106. günün sabahı size ekte attığım testler olan Hıv-1 Rna Pcr ve Hıv Duo Ultra testlerini yaptırdım hepsi negatif. Beni korkutan lenf bezleri, koltukaltımdakini hissedilmiyor doktor da hissetmedi fakat boynumun sol kısmındaki 1 seneden fazladır aynı yerde sürekli ele geliyor oynuyor bazen küçülüyor bazen eski boyutuna dönüyor ama hiç geçmiyor ben de sürekli kontrol ediyorum ve bazen rüyalarıma bile giriyor. Hocam bunun HIV'den olma ihtimali var mı? İnternette araştırma yapınca tekrar korkuyorum akli dengem bozulacak az kaldı. Uzattığım için kusura bakmayın hocam şimdiden teşekkür ederim değerli cevaplarınız için. Son birkaç sorum olacak izninizle: 1. Doğru zamanda yapılan doğru HIV testleri şişmiş lenf düğümlerinin HIV'den olmadığını kanıtlar mı? 2. Boynumdaki lenf bezinin HIV'den kaynaklanmadığından emin olabilir miyim?3. son ilişkiden sonraki 106. gün yaptığım bu testler yeter mi, daha test tavsiye eder misiniz?4. HIV konusunu kapatmalı mıyım sizin görüşünüz nedir?

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle şu bilgiyi vereyim. HIV tanısı veya şüphesi için asla tek başına lenf bezlerinin büyümesi bir anlam ifade etmez. Lenf bezlerinin büyümesine bir çok etken sebep olabilir.
HIV tanısı kan testleri ile koyulur. Siz zaten son ilişkinizden sonra bu konuda en güvenilir ve duyarlı olan HIV RNA PCR testini yaptırmışsınız ve o da negatif çıkmış. İlaveten bir de HIV DUO testi yapılmış ki bu da negatif çıkmış.
Sonuç olarak sizde kesinlikle HIV virüsü olmadığını ve lenf bezleri ile ilgili büyümenin de kesinlikle HIV kaynaklı olmadığını söyleyebilirim.

Gelelim sorularınızın cevabına:

1.Hocam lenf bezi büyümesinin HIV'den olma ihtimali var mı?

Hayır yok zira sizden HIV enfeksiyonu yok olmayan enfeksiyon bu lenf bezinin büyümesinden sorumlu olamaz.

2. Doğru zamanda yapılan doğru HIV testleri şişmiş lenf düğümlerinin HIV'den olmadığını kanıtlar mı?

Kesinlikle kanıtlar, HIV negatif kişide oluşan lenf bezi büyümeleri HIV a bağlı olamaz.

3. Boynumdaki lenf bezinin HIV'den kaynaklanmadığından emin olabilir miyim?

Emin olabilirsiniz bunun nedenlerini yukarıda da ifade ettim.

4. Son ilişkiden sonraki 106. gün yaptığım bu testler yeter mi, daha test tavsiye eder misiniz?

Kesinlikle yeterli, son derece güvenilir testler yaptırmışsınız, başka teste gerek bulunmuyor.

5.HIV konusunu kapatmalı mıyım?

Tabii ki kapatmalısınız ancak bu konuda takıntınız devam ederse psikiyatrik destek almanız ve tedavi olmanız gerekebilir.