Tiroid Nodülü Ve Reaktif Lenf Nodları

Merhabalar, yaklaşık iki senedir reaktif lenf nodları mevcut bunlar ara ara büyüyüp ara ara kuculuyorlar rutin kontrol amacıyla iki gün önce lenf nodları için hastaneye gidip boyun ultrasonu çektirdim, ve sonuçlar reaktif lenf nodları çıktı ancak bir tane de 3x2 mm tiroid bez nodülü çıktı daha sonrasında ise bugün gidip teyit amaçlı tekrar çektirdiğimde nodüle dair herhangi bir şey söylenmedi, ve nodül çıkmadı, yani benim bu durumda endişelenmem gerekiyor mu? Herhangi bir sağlık şikayetim yok çok şükür, ama bunu inanılmaz kafaya takmış durumdayım ve neredeyse psikolojim bozuldu, internetteki sayfaları araştırmaktan artık gözlerim ağrımaya başladı, endişelenecek bir durum var mı lütfen yardımcı olun.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba. Tahlillerinizi inceledim. Endişelenecek bir durum bulunmuyor.Öncelikle reaktif lenf nodları konusunda sizi bilgilendireyim. Geçirilmiş enfeksiyonlar nedeniyle lenf düğümleri yani lenf nodları  büyüyebilir, şişebilir ve lenf düğümünde genişleme görülebilir. Enfeksiyona tepki vererek büyüyen lenf düğümlerine reaktif lenf nodu  denmektedir.Yani bunlar efeksiyon  sonrası büyüyen oluşumlardır ve kötü bir hastalığı işaret etmez.ile beraber büyüyen lenf düğümlerinin reaktif olduğu anlaşılır.
Tiroid bezindeki 3x2 mm nodüller de şu aşamada kayda değer değil ve küçük boyutta bunlardan da şu aşamada korkmanıza gerek bulunmuyor. Yılda bir kontrolü ve büyüyüp büyümediklerinin kontolü uygun olacaktır. Araştırma yapoı internette boş yere vakit de kaybedip kafanızı karıştırmayın lütfen.
İçiniz rahat olsun, sağlıklı günler dilerim.