HPV bulaşması hakkında

Merhabalar sevgili Hocam, 4 sene önce olan şüpheli temasımdan sonra bütün sonuçlarım çok şükür negatif geldi. HPV konusunda ise kafama takılan şey bunun testinin erkekler için olmamasıdır. Gittiğim hastane de doktorum siğil olması gerektiğini ve bu siğilin kendi kendine geçemeyeceğini vücudumda bulunmadığı takdirde ise işlem yapamayacaklarını söyledi. pen*s kısmında zaman zaman sivilce çıkıp geçmişti sifiliz yaptık negatif çıktı. Peki ben pen*s kısmında hiç bir siğil bulundurmadan kız arkadaşıma bulaştırmış olabilir miyim? Taşıyıcı olma durumum var mıdır ? Kendisiyle tanıştıktan sonra hiç başkasıyla temasım olmadı o yüzden güncel durumda geçmişten gelen bir ihtimal olarak düşünebilirsiniz. Yoksa sadece siğil olduğu takdirde mi bulaştırmış olurum?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle HPV erkekten kadına nasıl bulaşır bu konuya açıklık getirelim. HPV Virüsü olan bir erkek; vajinal, an*l veya ağızdan ilişki yaparak HPV'yi bir kadına bulaştırabilir. En sık vajinal veya an*l ilişki sırasında yayılır. Ayrıca ilişki sırasında ten tene temas yoluyla da yayılır. HPV'li bir kişi, hiçbir belirti veya semptomu olmasa bile enfeksiyonu başka birine aktarabilir.Yani bulaştırma için illaki bir siğil olması şart değildir. HPV PCR testi erkeklere de yapılabilir.Ancak rutin olarak test yapıması uygun değildi.rAyrıca bu test oldukça pahalıdır. Tercihen muayene sırasında HPV bulguları olan erkeklere yapılması daha uygundur.
HPV testi için erkekten numune almanın bazı esasları vardır. Sünnetli erkeklerde HPV taraması için, pen*s gövdesi, glans, koronal sulkus, skrotum ve idrar da dahil olmak üzere birden fazla bölgeden numune alınabilir. Ancak bu test her laboratuvarda yapılmaz ve ücreti yüksek bir tahlildir. Bilim adamları bu testlerin güvenilirliği konusunda da tam bir karar vermemişlerdir.Erkeklerde HPV için onaylanmış bir test bulunmamaktadır. Erkeklere,  HPV için rutin test yapılmasını önerilmemektedir.Daha da önemlisi,  erkeklerde belirti veya semptomlar ortaya çıkmadan önce HPV'den kaynaklanan hastalıklara yönelik rutin test yapılmasını önerilmemektedir. Sizde de herhangi bir belirti veya siğil gibi bulgu olmadığından test yaptırmanıza gerek bulunmamaktadır.

Sonuç olarak sizde aktif enfeksiyon var ise siğil olsa da olmasa bulaştırabilirsiniz.Taşıyıcı da olabilirsiniz. Fakat eğer siğil, lezyon veya belirti yoksa sizde test yaptırmanıza gerek bulunmamakta ve öerilmemektedir.