Jilleten Virüs Bulasma İhtimali

Hocam ben askerdeyken kulandıgım jilet baskası kullandı gibi bir şüphem oldu bu durumda hiv bulasma oranı cok yüksekmidir?2. Soru anlatım gibi jilet kullanımında kanama az cok az olsa bile bulas oranı yine cok yüksekmidir? Yüzümün kanadını hatırlamıyorum ama yine sormak istedimYoksa ben bu olayı kafaya çok mu takıyıyorum yani korkulacak bir şey yokmu bir daha test olayım mı yoksa konuyu kapatayım mı?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, öncelikle sizinle şu bilgiyi paylaşayım, HIV enfeksiyonu bulaşlarının neredeyse tamamına yakını cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Sizin belirttiğiniz şekilde jilet vasıtasıyla bulaş ihtimali çok düşüktür. Bunun için askerdeyken siz, sizden önce  jileti kullanan kişide HIV olması ve kişide bu kullanım sırasında kanama olması, kanayan bölgenin jilete teması ardından da siz jileti kullanırken yine kanama olması gerekir. Bu tür bir olasılık da son derece düşüktür. Zaten askere sağlıklı kişiler alınmakta olup HIV pozitif bir kişinin askerlik yapması muayenede çıkacağı için mümkün değildir. Ancak bunu çok kafaya takıyorsanız ve illaki test yaptırmak istiyorsanız. Bu tür bir temas olduğunu şüphe ettiğiniz tarihten 3 ay sonra Anti HIV testini sadece bir kereliğine yaptırabilirsiniz. Bu test sonucunda ise Anti HIV yani HIV antilkor testi negatif çıkarsa konuyu tamamıyla kapatabilirsiniz.Zaten bu testi yaptırdıysanız önceden ve sonuç da negatif çıktıysa yine konuyu kapatabilirsiniz HIV yönünden ve bir daha da test yaptırmanıza gerek bulunmayacaktır.

Sağlık dolu günler dilerim.