Kuduz aşısı olmamın bir sakıncası var mı?

Merhabalar.Hayvanları çok sevdiğim için sokaklarda kedi köpek görsem sevmeye ve beslemeye çalışan biriyimdir.yakın zamanda yine bir köpek gördüm ve ona kemik vermek isterken elimi yaladı ve elimde hafif bir açık yara vardı köpeği gözlemleme şansım yoktu ve içim rahat etmedi hastaneye gidip kuduz aşısı yaptırdım bügün de ikinci dozu yapıldı.Eğer köpek kuduz değilse boş yere aşı yaptırıyor olmamın ya da inaktif virüsü vücuma alıyor olmamın bir sakıncası var mı acaba? Şimdiden Teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun. Kuduz aşısı olmanız  yaşadığınız temas nedeniyle son derece doğru. Bu durumda belirttiğiniz nedenle bir hastaneye başvurduğunuzda da doktorunuz riske girmemek adına kuduz aşısı önerecektir.
Kuduz aşısı inaktif bir aşıdır. Önce inaktif virüs aşısı konusunda sizi bilgilendirelim.İnaktif viral aşılar, ısı veya formaldehit veya formalin gibi kimyasallar kullanılarak bir virüsün etkisiz hale getirilmesiyle oluşturulur.Yani bu aşıda etkisiz hale getirilmiş virüs bulunur. Bu işlem sonrası, virüsün çoğalma yeteneğini yok olur. Ancak insan vücudunun bağışıklık sistemi o virüsü tanıyabilir.
İnaktif aşılarda, öldürülmüş veya etkisiz hale getirilmiş virüsler hiçbir şekilde çoğalamadıklarından, hastalığa neden olabilecek daha öldürücü bir forma asla geri dönemezler.
Buradan da anlaşılacağı üzere vücudunuza aşı sonrası alacağınız virüs etkisiz hale getirilmiş olduğundan sağlığınıza hiç bir sakınca yaratmaz. Yani sorunuz üzerine köpek kuduz değilse bu aşıyı yaptırmanız aldığınız inaktif virüs yönünden sağlığınıza bir zarar yaratmaz.Sağlık yönünden da sakıncası yoktur.
Ancak her aşıda olduğu gibi kuduz aşısında da uygulama sonrası bazı hafif yan etkiler olabilir. Bu yan etkilerin başlıcaları ise enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık, şişme veya kaşıntı ve baş ağrısı, mide bulantısı, karın ağrısı, kas ağrıları ve  baş dönmesidir.

Sağlıklı günler dileriz.