İlk beta hcg değerimiz neden 11,24 çıktı sonra 9.07 sonra 3,00 düştü bunu neye bağlıyorsunuz?

Hocam bu soruma cevap verdiniz çok teşekkür ederim.Aşağı da kafama takılan ve yeni gelen sorular oldu sormak istedim 28 Nisan 2023 tarihin de korunmasız bir ilişki de bulunduk ve bir daha cinsel ilişki yaşamadık. 37 gün sonra yani ;06 Haziran 2023 tarihinde Medicana hastanesinde beta hcg testi verdik beta hcg değerimiz (11.24) çıktı. 09 Haziran 2023 tarihinde yine aynı hastane de beta hcg testi verdik sonuçumuz (9,07) çıktı.11 Haziran 2023 tarihinde 15 gün geçilmeli adet olduğunu söyledi arkadaşım ama güvenemedim belki yerleşme kanaması olabilir diye düşündüm bunun sonuçunda 12 Haziran 2023 tarihinde özel klinikten randevu alıp ultrason ile baktı doktorumuz her hangi bir gebelik olmadığını söyledi ve yine de kan testi istedi aynı gün içerisin de beta hcg verdik bu sefer değer (3) çıktı son testimizi özel tıbbı tahlil laboratuvarı verdik. Şimdi dört sorum daha olacak hocam1.) İlk beta hcg değerimiz neden 11,24 çıktı sonra 9.07 sonra 3,00 düştü bunu neye bağlıyorsunuz 2.) İlişkiden 45 gün sonra ultronda gözükür müydü 3.) İlk 2 testi aynı hastanede verdim değerinin düşmesi gebe olmadığının göstergesi mi 4.)Hocam verdiğimiz kan tahlilleri karışmış olabilir mi özel tıbbı tahlil laboratuvara bana hiç güven vermedi iyice saçma sapan şeyler düşünmeye başladım. Birlikte olduğum kişi benden sürekli hediyeler istiyor beni bir daha aydınlatın hocam kurtulmak istiyorum

Tahlil.com Cevabı :

Tekrar merhaba, içinizi rahatlatmak adına sorularınızı sırayla cevaplıyorum.

 İlk beta hcg değerimiz neden 11,24 çıktı sonra 9.07 sonra 3,00 düştü bunu neye bağlıyorsunuz?

Sonuç olarak sadece Beta HCG test sonuçları ile asla kesin gebelik tanısı koyulmaz ve gebelik şüphesi için de ilk testden sonra yapılan diğer testlerde bu değerlerde artış beklenir.Sizde tam tersine düşme olmuş. Kaldıki 11,24 ve  sonraki 9.07 çıkan Beta HCG testleri gebelik tanısı için düşük değerler. Burada asıl olan ve en değerlisi  en son çıkan sonuçtur. O da 3 gibi kesin negatif değer çıkmış. Bu nedenle değerlerdeki düşmeleri gebelik olmadığına bağlıyorum.

 İlişkiden 45 gün sonragebelik ultrasonda gözükür müydü?

Evet gebelik olsa idi yaklaşık bu süre ultrason muayenesinde gebeliğin gözükmesini beklerdir.

İlk 2 testi aynı hastanede verdim değerinin düşmesi gebe olmadığının göstergesi mi?

Evet, gebelik varlığında değerlerde yükselme olması gerekirken düşme var bu da gebelik olmadığını kanıtlıyor.

Hocam verdiğimiz kan tahlilleri karışmış olabilir mi özel tıbbı tahlil laboratuvara bana hiç güven vermedi ?

Sonuç olarak ultrason muayenesinde gebeliğin görülmemesi ve 3 test sonucunun da tek başına gebelik tanısı için yeterli olmaması ve özellikle de son testin 3 gibi çok düşük bir değer çıkması tahlillerde karışma ihtimalinin bulunmadığını gösteriyor.

Hamilelik yok rahat olun.