Laboratuvarda kan tahlili verirken kanda hemoliz olmasından en çok hangi testler etkilenir?

Tahlil.com Cevabı : Laboratuvar tahlillerinde özellikle de biyokimyasal testlerde test çalışması için alınan kan numunesinde hemoliz olması istenen bir durum değildir.Hemoliz olmasından en çok etkilenen testler ise aşağıda belirtilmiştir. Üre, Sodyum, Potasyum, Klor, Fosfor, Asit fosfataz, Alanin Aminotransferaz ( ALT), Bilirubin, Aspartat Aminotransferaz ( AST), Kalsiyum,Laktat dehidrogenaz, Amilaz, Demir, Kreatin kinaz,Demir bağlama kapasitesi, Kreatin kinaz-MB ( CK MB)