Mantar hif ve sporlarını içeren zeminde superfisial ve intermedier çokkatlı yassı dağılım

Mikroskopi: Sıvı temelli ince tabaka teknolojisi ile hazırlanmış smearde orta şiddette polimorf nüveli lökosit eksudasyonu, Döderlein basilleri, mantar hif ve sporlarını içeren zeminde superfisial ve intermedier çokkatlı yassı dağılımı bunun yerine endoservikal epitel rejimi izlendi. Atipi kriteri taşıyana rastlanmadı. TANI: BENİGN SERVİKAL SİTOLOJİ YORUM: Sitomorfolojik bulgular "Mikotik Politikalar" ile uyumludur.Bu şekilde gelen tahlil sonucum nedir?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar tahlil sonucunuzda kanser veya kötü huylu bir oluşumu gösteren bir bulgu kesinlikle yok. Ancak vajinal bir mantar enfeksiyonu geçirmekte olduğunuzu gösteren bulgular var. Polimorf nüveli lökosit varlığı da enfeksiyon varlığını destekliyor. Mantar hif ve sporları varlığı da ancak mantar enfeksiyonunu destekliyor.
Döderlein basilleri ise bir hastalık veya enfeksiyon  bulgusu değil.Tam aksine vajinanın doğal yapısında bulunan bir mikroorganizmadır. Döderlein basilleri bulunması normal bir durumdur eğer görülmese idi bu basiller o zaman vajinal florada bir dengesizlikten söz edebilirdik. Fakat mantar enfeksiyonu yönünden tedavi olmanız gerekmektedir. Doktorunuz bu yönde size bir tedavi başlayacaktır. Tahlil sonucunuzda yazan ''Sitomorfolojik bulgular "Mikotik Politikalar" ile uyumludur.'' ibaresi de mantar varlığı hakkında bilgi veriyor smear sonucunuzda.

Sağlıklı günler dilerim.