Peçeteye bulaşan spermden DNA analizi

6 ay önce sevgilim ile cinsel ilişkiye girdim an*l yolla daha sonrasında içine boşaldım, bir süre sonra beni aldattıgı için ayrıldım. Cinsel ilişki sırasında peceteye bulaşan menim ile beni tehdit etmekte senden şikayetçi olcam diye. Uzun bir süre geçmiş ve bu testte çıkar mı. Bir problem oluşturur mu? Penceteyi sakladıgı söylüyor. Sarı sarı lekelenmeler oldugunu söylüyor. Dna testi versem çıkar mı? Benim oldugunu kanıtlayabilir mi ?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Belirttiğiniz konu kısmen tıbbi kısmen de hukuki konular içermekte. Ben daha çok tıbbi konularda sizi bilgilendireceğim.
Öncelikle bu tür bir şikayet için söz konusu ilişkinin cinsel saldırı veya başka bir deyişle de mağdurun isteği ve iradesi dışında olması gerekir. Bu durumu da şikayetçi kişinin kanıtlaması gerekir. Daha öncede belirttiğim gibi bu hukuki bir konu olup bu tür bir durumla karşılaşıldığında hukukçuların bunu değerlendirmesi gerekecektir.

Gelelim peçetede bulunan meninin test edilmesi konusundaki sorunuza.Evet bu tıbbi olarak mümkündür, uzun süreç geçmiş olsa da eğer peçetedeki meni size aitse bu dna analizi ile anlaşılabilir. Ancak bu öyle kolay bir tahlil değildir. Uzun bir süreç gerektiren bir prosedürdür.
Olayın yasal boyut kazanması, kişinin şikayette bulunması, yasal mercilerin bu şikayeti dikkate alıp, adli süreci başlatmaları ve ardından mahkeme kararıyla ve  örnekte dna araştırılması gerekir. Bu durumda örneğin size ait olduğu tıbbi olarak kanıtlanabilir.