Prolaktin ve regl

Merhabalar. Ben Şubat ayında regl bitiminde influenza oldum. Antibiyotik kullandım iki ayrı kutu yaklaşık dört gün. Sonra 1 Mart'ta normal döngüde regl oldum ama az oldum diğer aylara göre. 38 yaşındayım aile öykümde maalesef erken menopoz var. 15 Mart'ta regl ağrısı gibi bir ağrım oldu sonra hayatımda ilk kez peçeteye parçalı kan geldi.. sonrasında.ertesi sabah doktora gittim. doktor kan aldı, prolaktin referans 24 bende 24.61 çıktı ona bağlı olabilir dedi. Dostinex verdi 2 gün kullanmıyorum 1 gün kullanıyorum. Onu içene kadar akşam saatine kadar başka kanamam olmadı. Onu içtikten sonra sanırım regl oldum. Bugün 6. Günüm hala parçalı kan lavaboya gittiğimde. Ne yaşadığımı anlayamadım. 2020 Ekim'de 1.61 di amh 35 yaşında iken. Sonra baktırmadım. İlgilenirseniz sevinirim. Erken menopoz dönemi olabilir mi yoksa prolaktin seviyesine ya da antibiyotiklere mi bağlı. Bekarım.. gebelik vs.icin sormuyorum.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle prolaktin yüksekliğiniz aşırı değil. 25'e kadar normal kabul edebiliriz. Sizde 24.61. Hafif bir yükselme var.Bunun sizde ciddi bir sorun yaratacağını düşünmüyorum ancak doktorunuz tedbiren de olsa düşük doz bir ilaç tedavisine başlamış. Parçalı kanama  dediğiniz kanamayı direkt buna bağlayamayız görüşündeyim.
Adet döneminizin bitmesini bekleyelim şu aşamada. Kanamanız hala devam eder ise tekrar doktorunuza danışmanızda yarar var. Doktorunuz başka ilave tahliller de isteyebilir. 2020 Ekim ayında yaptırdığınız AMH testi 1.61 ile normal çıkmış. Bu değerin 1.5 un üstünde olması doğurganlığınızın normal olduğu gösterir. Ancak o tarihten bu yana 4 yıl geçmiş. Bu testi tekrar ettirmenizde yarar var. Eğer yine 1.5 üstünde çıkarsa bu yönde ve erken menopoz yönünde endişe etmenize gerek olmayabilir.
Prolaktin değerinizdeki yükseklik de kayda değer değil ama yine de doktorunuzun tedavisine devam etmenizde yarar var.

Şu aşamada erken menopoz yönünden bir endişeniz var ise AMH testini tekrar ettirmeniz uygun olacak. Değer 1.5 un üstündeyse de bunun istenen bir değer olduğunu dikkate alabilirsiniz.