Sperm kalitesi ve sperm sayısını etkileyen faktörler nelerdir?

Tahlil.com Cevabı : Uzun süre boşalma olmadığında spermler yumurtayı dölleyebilme yeteneklerini kaybeder.Cinsel perhiz süresi uzadıkça sperm sayısı artsa bile,spermlerin kalitesi iyileşmez.Bununla birlikte normal yapıdaki spermlerin oranı azalır.İdeal cinsel perhiz süresi ortalama 4 gündür. Basit bir soğuk algınlığı bile sperm sayısını ve kalitesini bozar.Sperm testi geçirilen hastalıklar göz önünde bulundurularak yapılmalı ve analiz sonucunun bozuk olduğu durumlarda üç ay sonra sperm testi tekrarlanmalıdır.Normal meni miktarı 1,5 ile 6 ml arasında değişir.