Tahlil sonuçlarına göre neyim var?

Merhaba. Baş ağrısı, halsizlik, eklem ağrılarıyla ve hafif de çarpıntıyla devlet hastanesinin acil bölümüne başvurdum. Hali hazırda panik atak ve böbrek taşı tedavisi görüyorum. Dideral ve lustral kullanıyorum. Ekg çektiler önce bir şey olmadığını söylediler yine de kan testi aldılar. Troponin 5 civarında ck-mb de 125 civarındaydı ast de 42. Normalde hep düşük çıkardı bu değerlerim. Biraz yükselince endişelendim açıkçası. Oradaki kim olduğunu bilmediğim birisi kalple ilgili bir şeyiniz yok gidebilirsiniz dedi ama emin olmak istedim. Sonuçlara göre bir problem var mı? Teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle geçmiş olsun. Sonuçlarınızı inceledik. KREATİN KİNAZ-MB oldukça yüksek çıkmış. Bu normal değil. 25 üst sınır iken sizde 125 çıkmış. Beraberinde CRP değerinizde oldukça yüksek çıkmış.CRP de enfeksiyon durumlarında yüksek çıkabilir.Tamam troponin 5 çıkmış bu normal ama yine de sizde KREATİN KİNAZ-MB (CK- MB) ve CRP yüksekliğinin açıklanması gerekiyor.
Kan tahlilinizde CK-MB yüksekliği görülme sebebi kaslarda oluşan hasardır. Bu testin tekrar edilmesi uygun olacaktır. Eğer yükseklik devam ederse öncelikle kalp kası iltihabı olan myokardit ve Müsküler distrofi kas hastalığı yönünden değerlendirilmeniz uygun olacaktır.olabilir. Kalp kasınızda da bir hasar olabilir.

Açıkçası bu değerler ile kalpte bir şey yok diyemeyiz. En azında eko, ekg ve bazı radyolojik incelemelere gerek olabilir. Çarpıntınızın da olması kalple ilgili bir sorun olabileceğini gösteriyor. Sonuç olarak en kısa sürede bbir kardiyoloji doktoruna da bu değerlerinizle birlikte başvurmanızda yarar var.

AST değerinizde ise kayda değer bir yükseklik görülmüyor. Sonuç olarak CK MB ve CRP değerlerini bir kardiyoloji uzmanı da değerlendirmeli ve içimiz rahat etmeli.

Geçmiş olsun dileklerimizle birlikte sağlıklı günler dileriz.