Tahlil sonuçlarında bir problem görebiliyor musunuz ?

Merhabalar , 30 yaşında 187 boyunda, 93 kilo bir erkeğim. Çok fazla uyumaya ihtiyaç duyma, ne kadar uyursam uyuyayım sanki uykumu alamamış gibi uyanma, gün içerisindede bitki olma sebebiyle tahlil yaptırttım.Tahlil sonuçlarında bir problem görebiliyor musunuz ? Kolay gelsin, şimdiden çok teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Test sonuçlarınızı değerlendirdim. Demir testi  ve RBC ( alyuvar, eritrosit) testleri dışında tüm testleriniz normal.
Guatr yönünden tiroid testleri, şeker hastalığı yönünden ve insülin direnci yönünden yapılan tahliller normal çıkmış.
B 12, D vitamini ve folik asit gibi testleriniz de normal.Ancak demir testiniz 53 değeri ile  düşük çıkmış. Kan sayımı (hemogram) testinde de RBC ve RDW değerlerindeki yükseklik dikkat çekiyor. Hemogram testinde diğer koyu renkte çıkan testlerde ise kayda değer bir problem gözükmüyor.
Belirttiğiniz şikayetler ise, çok fazla uyumaya ihtiyaç duyma, ne kadar uyursam uyuyayım sanki uykumu alamamış gibi uyanma, gün içerisindede bitkinlik şeklinde. Belirttiğiniz şikayetler demir eksikliği durumlarında görülen şikayetlerdir. Her ne kadar vücutta demir depolarının dolu olup olmadığını gösteren ferritin ve demir bağlama kapasitesi testleriniz normal olsa da şikayetleriniz de göz önüne alındığında demir eksikliği yönünden değerlendirilip tedavi olmanız gerekebilir.  RDW testiniz de 17 ile yüksek çıkmış bu yükseklik de demir eksikliğinde görülebilen bir durumdur.
Kan sayımında RBC yani alyuvar sayımı testiniz de yüksek çıkmış. Bu testin yüksekliğinde de halsizlik, bitkinlik gibi şikayetler görülebilir.Bu yönde ilave test ve muayeneye ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle hematoloji bölümüne başvurmanızı öneririm. Aynı zamanda demir eksikliği yönünden de sizi değerlendireceklerdir bu konuda.
RBC yüksekliğinizi değerlendirmek için ilave tahlillere de gerek olabilir. Ancak öncelikle hematoloji bölümüne başvurmanız uygun olacaktır. Bu bölüm sizi yönlendirecektir.
Sağlıklı günler diliyorum.