Tahlillerde bazı değerler yüksek çıkmış kanser tedavisi görmüş bir insanım endişelenmeli miyim?

Tahlil sonuçlarımda bazı değerler yüksek çıkmış meme kanseri tedavisi gördüm daha önce endişeliyim yorumlarsanız sevinirim

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Sonuçlarınızı inceledim. Sonuçlarınız gayet normal. Çok hafif bir bazofil yüksekliği var o da kesinlikle kayda değer değil.

Sonuçlarınızı sırayla değerlendirelim.

İlk gönderdiğiniz sonuçlar,  CEA (karsinoembriyonik antijen) ve CA 15-3 değerleriniz normal. Bunlar kanser tedavisi gören kişilerde takip amacıyla istenir. Sizin de değerleriniz normal aralıklar içinde yer alıyor.Kesinlikle yüksek veya endişe verici bir bulgu yok.

Diğer sonucunuz ise tam kan sayımı diğer adıyla da hemogram testi. Bu değerlerin hemen hepsi normal aralıklarda çıkmış ancak Bazofil değeriniz çok hafif yüksek ama kesinlikle endişe verici bir yükseklik değil. Bazofil kanda bulunan beyaz kan hücresi olarak da bilinen lökositlerin bir cinsidir. Tek başına yüksekliği hele diğer tüm test parametreleri normal iken hiç bir anlam ifade etmez. Zaten yükseklik de çok hafif ve önemsenmeyecek bir yükseklik.
İlk gönderdiğiniz dosyada 1.1 çıkan değer aslında normal bile kabıl edilmeli. Zaten bu değerin normal aralığı1'dir sizde 1.1 çıkmış. Bu kayda değer bir yükseklik değil.
İkinci dosyada da 0.05 çıkması gereken değer 0.06 çıkmış. Bu da kesinlikle kayda değer bir yükseklik değil. Klinik olarak anlam ifade etmez.

Sonuç olarak göndermiş olduğunuz tahlil sonuçları normal ve endişe etmenizi gerektiren bir durum asla yok.

Geçmiş olsun dilleklerimle birlikte bayramınızı da kutluyorum. Sağlıklı günler dilerim.