Test cihazının bozuk olma ihtimali var mıdır?

Hocam ben özel bir hastanede anti hiv(kemoluminesans veya benzeri ) test oldum sonuc negatif amaTest sonuclarımı doktorun odasında beklerken baska hastaların konusmalarından duydum iste test cihazı arza yapmıs diye falan tabi hiv testi cihazımı baska test cihazımı bilmiyorum doktorlardan öyle bisey duymadım ama aklımda soru isareti kaldı yani eger hiv testi cihazi bozuldu diyelim tamiri olmadan sonuclar cıkarmi ?yani benim test sonucu yanlıs olma ihtimali varmı ? test cihazı bozuksa tamiri hemen olurmu? Yani sonuc olarak özel hastanedeki test cihasının bozuk olma ihtimalinde emin olmadan bize sonuclara verirlermi böyle bir ihmalkarlık yapılma ihtimali olurmu ? Siz laboratuar test hakında bilgili oldunuzdan sormak istedim SİZCE BU KONUYU KAPATAYIMI ? Yoksa BENMİ fazla kuruntu yaptım hocam .rahatlayayımı bu bu bu olay sonrası baska teste gerek varmı?

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle şu bilgiyi vermeliyim. Tüm laboratuvarlarda testleri laboratuvar teknisyenleri yapar ancak onaylama sorumluluğu uzman  doktorlara aittir. Uzman doktor tüm test sonuçlarını, pozitif kontrol, negatif kontrol ve cihaz çıktılarını inceler ve bunun sonucunda uygun bulması halinde sonuçlara onay verir. Buradan da anlaşılacağı üzere bozuk bir cihazdan çıkan sonuca laboratuvar uzmanının onay vermesi mümkün değildir. Bu sebeple sizin sonucunuzun yanlış çıkma ihtimali yoktur. Bu nedenle gönül rahatlığı ile çıkan sonuca güvenebilirsiniz. Bu nedenle kafanızdaki bu kuruntuyu atabilir, konuyu kapatabilirsiniz. Başka bir teste gerek bulunmamaktadır. Kafanızı rahat tutun ve negatif çıkan sonucunuzdan emin olun lütfen.

Sağlıklı günler dilerim.