A-Z Filtre

TESTESTERON (Serbest)


Sıklıkla istenen bir hormon tahlilidir.Normal değerleri, kullanım alanlarıı ve yorumlanması aşağıda belirtilmiştir:

Normal Değer erkek ve kadında farklıdır.

 Erkek  0-5 yaş              0,15-0,60 pg/ml
            6-12 yaş            0,60-5,70 pg/ml
           12 yaş ve üstü:    12,00-30,00 pg/ml

 Kadın  0-3 ay                0,10-0,60 pg/ml
           4 ay-12 yaş         0,15-0,60 pg/ml
          12 yaş ve üstü:      1,10-3,10 pg/ml

Serbest testesteron düzeyi, testesteron taşıyıcı protein olan SHBG konsantrasyonlarındaki değişimlerden etkilenmez. Bu nedenle SHBG düzeyinin yüksek (hipertiroidizm, gebelik, OKS( doğum kontrol hapı kullanımı vb) ve düşük (hipotiroidizm, androjen eksikliği, obesite vb.) olduğu durumlarda serbest testesteron ölçümü total testesterondan daha anlamlıdır.
Hirşutizm, adrenal virilizan tümörler, PKOS ve androjen rezistansı durumlarında serbest testesteron düzeyi artarken, hipogonadizm ve P-450 enzim eksikliklerinde ise serbest testesteron düzeyi düşer.
Bu Gönderiye 27 Adet Yorum Gelmiş
erdal.gulhan:

Merhaba 33 Yaşında erkek hepatit b taşıyıcısıyım afp değerim 30 IU/ml çıktı referans 5.8 IU/ml,
Ne anlama geliyor,
Teşekkürler


Cevap:

Hepatitlerde AFP yüksekliği beklenen bir durumdur.Ancak bu değerlerde yükselme veya klinik durumunuza göre doktorunuz farklı tahliller de isteyebilir.

puntolu_bey:

Sayın hocam merhaba; mens imin 2. gününde yaptırmış olduğum tahlillerimi yorumlarmısınız?
CA 125 13,61
AFP 0,909
CA-19-9: 21,19
CA-15-3:18.46
FSH 5,91
LH: 3.27
Estradiol: 21.03
Şimdiden teşekkür ediyorum yardımcı olursanız sevinirim.


Cevap:

Hormon testlerinin yorumlanmasında, testlerin referans değerleri, kanın adetin hangi döneminde alındığı ve  yaş gibi bilgilere gerek vardır.Sorunuzu belirtilen kurallarımıza göre  sormanız durumunda cevaplayabiliriz.

Aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Hormon tahlili soran bayanların okuması gereken uyarılar

elifkaygun:

Tetkik için kan verdiğimde (nodüllü haşimatoyum) 50 mg eutroyx tiroid ilacı almıştım ve 2 litre su içmiştim idrara sıkışıktım. Tahlilimin sonucunu etkilemişmidir. Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim. Saygılarımla

alfa feto protein test i(A SONUÇ: 1.37 ref: <9- ng/ml

CA-125 (S) SONUÇ: 18.5 ref:<35- U/ml

CA-15-3(S) SONUÇ: 2.3 ref:<30- U/ml

CA-19-9 SONUÇ: 8.94 ref:<37- U/ml

Karsinoembriyonik SONUÇ: 2.23 ref:<5 ng/ml


Cevap:

Hayır sonucu etkilemez, sorun görünmüyor..

OMURALI:

MERHABA

14.11.2011 TARIHINDE MOSKOVA DA AFP TESTI YAPTIRDIM SONUC 12.45 CIKTI

28.12.2011 TARIHINDE MOSKOVA DA YINE AFP TESTI YAPTIRDIM SONUC 12.36 CIKTI

02.01.2012 TARIHINDE ISTANBUL DA AFP TESTI YAPTIRDIM 12.40 CIKTI

02.01.2012 DE ISTANBUL ALT UST BATIN TARAMASI YAPTIRDIM HERSEY NORMAL CIKTI.

AFP ICIN REFERANS ARALIGI ISTANBULDAKI TESTTE 0 - 9
AFP ICIN REFERANS ARALIGI MOSKOVA DAKI TESTTE 0,90 - 6,67

BENIM SORUM NEDEN REFERANS ARALIKLARI AYNI TEST ICIN ISTANBULDA VE MOSKOVA A AYRI DEGERLER

VE AFP MIN YUKSEKLIGI NERDEN KAYNAKLANIYOR OLABILIR BU DURUMU NASIL YORUMLARSINIZ ? VE EK NE TESTLER ONERIYORSUNUZ AFP YI DUSURMEK ICIN NE YAPMAM LAZIM ?
SAYGILARIMLA

OMUR ALI KUTLU
MOSKOVA


Cevap:

Moskava dan da sitemizin takip edilmesi bizleri mutlu ediyor.Biz de sitemizde sürekli vurguluyoruz, referans değerlerin mutlaka tetkiklerle birlikte bize iletilmesini, çünkü referans değerler kullanılan reaktif,cihaz ve yönteme göre farklılık gösterebilir.AFP yüksekliği, bir çok nedene bağlı olabilir.Klinik bulgularınızı belirtmemişsiniz, yukarıdaki yazıda da belirtildiği üzere bazı kanserlerde yüksek çıkabildiği gibi siroz, hepatit ve alkolik karaciğer hastalığı gibi durumlarda da yüksek çıkabilir.

emre_ceran:

Merhaba.Eşim 17 haftalık hamile de 4 lü test yaptırdık AFP 108.2 ng/ml MoM 2.71 çıktı.Açıklamada da Açık Nöral Tüp Defekti riskinden bahsediyor.Doktor afp nin yüksek çıktğını ve bize amniyosentez yapılması gerektiğini söledi bize yardımcı olurmusunuz acillll.Teşekkürler..


Cevap:

Eşinizin yaşı ve diğer muayene bulguları ile buna doktorunuz karar vermelidir.

Bilgi Yok:

33 yaşındayım
Tahlil sonuçlarımda AFP sonucum 177 çıkmıştı tüm batın mr larım çekldi,tahliller ayrntısıyla yapıldı nefrolojı,üroloji ,gastrentolojı,dahiliye herhangi bir tümöre rastlanmadı en son tekrarlanan tahlilde AFP 133 olmuş doktorum karaciğerde yağlanma dışında bir problem olmadığını söyledi bu arada troidlerim çalışmıyrmuş ilaç kullanıyrum ama bunun AFP ile bir bağlantısı olmadığı söylendi… açıkçası tam aydınlatılmış değilim burada yorum yapanları okuduğumda oranlar bnmkilerin yanında hiçbirşey gbi :( benim istediğim bu değer nedn bu kadar yüksek ve düşürülmesi için ne yapmam gerekiyor bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler…bırde rıca etsem nasıl bır dıyet uygulanması gerekiyor neler yemelıyım yada neler yememeliyim .....!

Bilgi Yok:

benim annemin tahlillerinde alp 211 çıkmış.ne yapmalıyız?

Bilgi Yok:

Tahlil sonuçlarımda AFP sonucum 177 çıkmıştı tüm batın mr larım çekldi,tahliller ayrntısıyla yapıldı herhangi bir tümöre rastlanmadı en son tekrarlanan tahlilde AFP 133 olmuş doktorum karaciğerde yağlanma dışında bir problem olmadığını söyledi bu arada troidlerim çalışmıyrmuş ilaç kullanıyrum ama bunun AFP ile bir bağlantısı olmadığı söylendi... açıkçası tam aydınlatılmış değilim burada yorum yapanları okuduğumda oranlar bnmkilerin yanında hiçbirşey gbi :( benim istediğim bu değer nedn bu kadar yüksek ve düşürülmesi için ne yapmam gerekiyor bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler...

Bilgi Yok:

Merhabalar hocam,
Ben hepatit B taşıyıcısıyım,yaklaşık 7 ay önce bir doğum yaptım.Karaciğer enzimlerim,deltalar ve diğer testler normal çıktı ama Afp 11.2 ng çıktı.Bunun sebebi nedir?Yakınlarda ultrason çektirmiştim,tekrar çektirmeme gerek var mı?Kanser belirtisi midir?

Bilgi Yok:

hocam annemin hcv rna sı:2489
AFP:20,19 bu sonuçları yorummlarmısınız ;
bu sonuca göre hepatit c yi ne zaman kapmış olabileceği anlaşılırmı...
annem 51 yaşında..


Cevap:

Bu değerlerle anlaşılmaz,zaten ne zaman kaptığından çok şu anki klinik durumu daha önemli

Bilgi Yok:

İyi günler. benim 1.5 yaşında bir kızım var. kızımın omzunda 10 gün kadar önce 1cm x 1cm büyüklüğünde bir kitle farkettim. sedimentasyonu(60 dak) ilk tahlilde 41 ikincide ise12 çıktı. ultrasonda lenf nodülü veya fibron olabilir ibareside vardı. afp si ilk tahlilde 11.9 ikinci tahlilde 9.2 çıktı. doktorumuz 15 gün sonra kontrole gelin tahliller kötü değil dedi. ama aile dostumuz başka bir doktora daha gösterdik tahlilleri.bize bu sonucun kanser habercisi olabileceğini sonucun yüksek olduğunu 5 - 6 hafta sonra tekrar ölçüm yaptırmamızı olmazsa patoloji isteyeceğini söyledi. ne yapacağımızı bilmiyoruz. iki doktorda isim yapmış insanlar ve çelişkileri bizi mahvetti. lütfen bu değerlere göre bize fikrinizi söyleyin. şimdiden teşekkür ederim

Bilgi Yok:

merhaba 18 haftalık hamileyim afp değerim 28.7 çıktı kötü bir sonuç mu hemen cevaplarsanız sevinirim

Bilgi Yok:

Merhabalar. Oğlum 4 aylık. Yapılan tahlil sonucunda AFP 108.2 ng/ml çıktı. Böbreküstü bezinde zamanla küçülen kist var demişlerdi. durum nedir ? Korkulacak bir şey varmı? Yardımcı olursanız seviniriz.


Cevap:

AFP testi oğlunuzda normal çıkmış,verdiğiniz bilgilerden bunu söyleyebilirim

Bilgi Yok:

babam sırtındaki benlerde dökülme oluyor diye doktora gitti.bazı tahliller yapıldı aft 9.25 çıkmış ve karaciğerde problem olduğu söylenmiş. bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim

Bilgi Yok:

Merhaba 8 bucuk aylik oglumun afp si 16.11 referans 0-9.96 cikti ultrason cektirdik birsey cikmadi onemlimidir acaba cok tesekkurler


Cevap:

Yukarıda ki yazıda zaten sorunuzun cevabı var.Lütfe bir kere daha dikkatli okuyun,çocuğunuzun yaş grubu göz önüne alındığında sonuç normal

Bilgi Yok:

ALT 43 u/l %HbA1C 6,71 MPV 13,9 fl BAS 0,21 10^^3/ul AF P 10,95 ng/ml lütfen değerlendirirmisiniz.


Cevap:

HbA1C değeri yüksek.Diabet riski yönünden endokrinoloji uzmanına danışın

Bilgi Yok:

merhabalar.17 haftalık gebeyim. afp değerim 2.62 çıktı. ultrason bakıldı herşey normaldi. sebebini ve çözüm yolu varsa öğrenebilirmiyim. bu arada yaşım 26,, kilom 80. ilk gebeliğim, ve tekiz....çok çok acil,lütfen.teşekkürler.

Bilgi Yok:

merhaba. benim annemin tahlil sonuçlarında, bütün değerler normal, ancak AFP 15.04 çıktı, başka bir doktora gittik, bir daha tahlil yazıldı, belki o tahlilde bir hata vardır diye, aradan sadece 1 hafta geçmiş olmasına rağmen, ikinci tahlilde sonuç daha yüksek çıktı, 15.6!
bu artış neyin göstergesidir?
hepatit aşısı olmuş olmayla bir alakası var mı?
birde annem çocukken sarılık geçirmiş, buda AFP'nin yüksek çıkmasına bir sebep'midir?


Cevap:

AFP testiniz normalin çok az üstünde çıkmış.Klinik olarak çok önemli olduğunu düşünmüyorum

Bilgi Yok:

Afp değeri 17.3 Diğer kan değerşerinde bir sorun olmadığı söylendi Böbreklerdede bir sorun olmadığı söylendi. Afp nin yüksek olması neyi gösterir?


Cevap:

AFP de ciddi bir yükseklik yok.Birkaç hafta sonra testi tekrarlatın sonra tekrar bize yazın

Bilgi Yok:

Merhabalar Hocam,

Annem 15 yıldır Hepatit B taşıyıcısıdır. Geçen yıl safra kesesinde taş olduğundan aldırdı. Ve geçen seneye kadar HBsAg : > 260 ve Anti_HBs : 0 iken şimdiyse aşağıda yazdığım sonuçlar çıktı. AFP değerinin yükselmesi bizi korkuttu fakat bir taraftanda bazı makalelerde AFP değerinin Hepatit B taşıyıcısı hastalarda yüksekliği karaciğerin kendini yenilemesi anlamına da geliyor sonucu çıkıyor. Sizden ricam bu sonuçlara göre bir varsayımda bulunmanızdır. Şimdiden teşekkürler.

Annemin sonuçları :

ALT : 55
AST : 44
Bilirubin (total) : 0,6
Bilirubin (direkt) : 0,3
ALP : 27,1
Anti-HBs : 7,38
Anti_HCV : 0,06
HBsAg : > 60


Cevap:

Sanırım siz AFP ile ALP'yi karıştırmışsınız, burada sadece ALP var çünkü, AFP yok. AFP alfa feto protein olup karaciğer hasarlanmalarında artar. Özellikle kansere veya siroza dönüşümün göstergesidir. Fakat sadece bu durumlarda olmaz virüs ilaçlarına karşı gelişen ilaç direncinde, hastalığın akut alevlenme durumlarında da yükselebilir ve virüsün çoğaldığının göstergesi olabilir. Bunların yanısıra iyi araştırmışsınız özellikle sıçan deneyleri göstermiştir ki karaciğerin rejenere olması yani kendini yenileyip iyileştirmesi sırasında da yükselebilir. ALP ise alkalen fosfatazdır ve karaciğer içi veya dışı safra yollarının etkilenmesini gösterir. Safra taşına bağlı ALP yükselmiş olabilir ancak şu an normal gözüküyor.
Annenizin taşıyıcılığı devam ediyor. Hafif bir karaciğer hasarı da var ve bunu gastroenterolog değerlendirmeli, hatta biopsi de yapılabilir. Asıl bizim uyarmamız gereken annenizle birlikte yaşayan kişilerle ilgili olmalı. Bütün ev halkının ve eve sıkça gelip gidenlerin hepatit B aşısı olması lazım.

Bilgi Yok:

AFP DEĞERİM 3.79
CEA DEĞERİM 0.99

değerlerimin sonucu nasıl


Cevap:

AFP ve CEA değerleriniz normal

Bilgi Yok:

hepatit b taşıyıcısıyım değerlerim
INR      1.19                    
PT%      63.6                    
APTT      24.4               
PT      13.9

AST (SGOT)      19                   
ALT (SGPT)      24

Alfa feto Protein      12.11

Hbs Ag      1.164                         
Anti HBS      0,0

Diğer değerler normal görünüyor ama AFP yüksek . yorumlarsanız sevinirim..


Cevap:

Bir hepatit taşıyıcısı olduğunuz göz önüne alındığında sonuçlarda olağan dışı bir şey yok

Bilgi Yok:

AYNI ZAMANDA YAPTIĞIM DİĞER TAHLİL SONUÇLARI:
CA-19-9 15.77 REF-0-35
CA-15-3 12 REF-0-32.4
KARSİNO EMMBRİYONİK ANTİJEN 0 REF-0-2.5
PROSTAT SPESİFİK ANTİJEN 1.57 REF-0-3.9


Cevap:

Sonuçlarınız normal.

Bilgi Yok:

AFP 17.9 ÇIKMIŞ LÜTFEN YORUMLARMISINIZ VE NE YAPMAM GEREKİYOR


Cevap:

AFP testiniz yüksek çıkmış.Ancak tek başına yüksekliği sizi çok korkutmamalı.Bu testin ne amaçla istendiğini yazmamışsınız.Bazı kanserlerde yüksek çıktığı gibi çok alkol alıp,karaciğer fonksiyonlarında bozukluk olanlarda da yüksek çıkabilir.Bir dahiliye uzmanına danışmalısınız.

Bilgi Yok:

benimde afp yüksek 8.91 cıkıyor doktor bey neden olabilir hepatit b taşıyıcısım ama değerlerim hepsi normal sadece alfa feto proteinim yüksek çıkıyor bana bi ceva yazarmısınız cok merak ediyorum üzülüyorum


Cevap:

AFP ile hepatit b taşıyıcısı olmanız arasında bir ilgi kuramadım.Ancak AFP değerinizin 8.91 çıkması yüksek olarak değerlendirilmemeli.Aşağıda AFP ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.
http://tahlil.com/alfa-fetoprotein-afp-a-fetoprotein/

Bilgi Yok:

Ben dün bazı sorular sormuştum, ama ne soruları nede cevaplarını görüyorum, cevap verme gereğimi duymadınız yoksa sizi rahatsız mı ettim?


Cevap:

Aslı Hanım,kayıtlarda sorularınıza doktor arkadaşlarımın cevap verdiği görülüyor.Yine de sorunuz varsa cevaplayabiliriz.

Bilgi Yok:

AFP tahlil sonucum 3.74 çıktı bu ne demek iyi kötümü
bana anlatırsanız sevinirim.


Cevap:

İçiniz rahat olsun,normal değerde çıkmış.