Serbest testosteron normal değeri ve alt sınırı nedir? Değerlerimde bir sorun var mı?

Merhaba 27 yasinda erkegim. Hormon testleri yaptirdim total testosteron, fsh, lh degerleri normal cikti ama serbest testosteron 11.80 pg/ml cikti referans araligi 8.80-27.00 pg/ml bir yerde de alt sinir 12 gibi birsey gordum. Bir sorun var midir ?

Tahlil.com Cevabı : Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Laboratuvarların kullandıkları testler, cihazlar ve testin çalışma yöntemine göre normal değerlerde az olsa farklılıklar olabilir.Ancak serbest testosteron değerinizi değerlendirirken toplam testosteron değerini de değerlendirmek gerekebilir.Siz sonucunuzun ( total testosteron) normal olduğunu belirtmişsiniz.Serbest testosteron seviyenizin , toplam testosteron seviyenizin yüzde 0,1 ila 0,3'ü arası olması beklenmelidir.
Normalde kanınızda bulunan toplam testosteron hormonunun takribi %2'si serbest halde bulunur kalan %45'ı ilişki hormonu bağlayıcı globüline (SHBG) ve %53’ü ise albümin proteinine bağlanır.
ilişki hormonu bağlayıcı globüline bağlanan testosteron vücut tarafından kullanılamaz. Depo olarak görev yapar. Serbest testosteron azalınca devreye girer.
Kullanılabilir olan serbest testosterondur.Bu nedenle serbest testosteron ölçümü önem arz ediyor.
Tahlil.com'un hazırladığı Tahlil Sözlüğü bölümünde de serbest testosteronun normal değerini belirtmişiz.
En az 12 olmasını bekleriz serbest testosteron değerinin .

Serbest testosteron normal değerleri

Bu düşüklük bir sorunu ifade edebilir.Bir üroloji ve/veya endokrinoloji uzmanına da danışmanız ve muayene olmanızda yarar var.