Hiv Belirtileri Ve Anti-Hiv Testi

Merhabalar Hocam, şüpheli ilişkimden 32 gün sonra anti-hiv ve anti-hiv 1/2 p24 isimli testleri yaptırdım. Her ikiside negatif sonuçlandı. Şuan 39.gundeyim. Testi yaptırdığım gün veya bir gün sonra vücudumun ust tarafında küçük ama yoğun kabarcıkli kırmızı sivilce benzeri şeyler çıktı. Özellikle göğüs ile boyun arasında daha çok. Testleri zamanında mı yaptırdım bilmiyorum. Yoğun stres ve kaygı bozukluğu yaşıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, öncelikle şunu söyleyebilirim ki vücudunuzda çıkan kırmızı sivilce benzeri şeylerin nedeni şüpheli ilişkiniz olamaz, ama kaygı bozukluğundan olma ihtimali yüksektir. Şüpheli ilişki demişsiniz, bu da ilişki kurduğunuz kişinin HIV pozitif olup olmadığını bilmediğiniz anlamına geliyor. Bu ilişki heteroilişkiüel bir ilişki ve bir kere olan bir ilişki ise, partnerinizde kanamalı bir vajinal lezyon yoksa, kendisi HIV pozitif olsa bile HIV bulaşma ihtimali çok çok düşüktür. Ancak uzun süreli ilişkiler ve homoilişkiüel ilişkilerde HIV bulaşma riski daha fazladır.

Yaptırmış olduğunuz test (32. günde antiHIV 1/2, p24 testi) negatif çıkmış. Bu durumda şimdilik herşey yolunda görünüyor. Anca bu testi 3. ve 6. aylarda bir kez daha yaptırmanızı öneririm. Bunun nedeni ise çok çok düşük bir ihtimal olsa da pencere dönemi denilen ve testin negatif çıkabildiği ancak virusun çok az bir düzeyde alındığı dönemi ekarte etmek içindir.

Bu süre içinde size önemli bir tavsiyede bulunmak isterim, bu tür hastalarla çok karşılaşmış biri olarak, internette ve sosyal medyada bu konu hakkında çok miktarda yalan yanlış bilgiler var. Bunlara itibar etmeyin, bu bilgiler de kişilerde kaygı bozukluğu yapabilir. Testinizi yaptımışsınız negatif çıkmış, şimdilik rahat olun, eğer imkanınız varsa ilişkide bulunduğunuz kişinin de test yaptırmasını isteyebilirsiniz, böyle bir imkan yoksa ilişkiden sonraki 3. ve 6. ayda da testinizi(antiHIV 1/2, p24 testi) tekrar yaptırın ve bana yollayın.

Sağlıklı günler dilerim.