Alzheimer Engellenebilir mi?

25.09.2018 09:30 | Güncelleme: 03.01.2019 09:56 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Alzheimer; bilişsel fonksiyonların kaybolmasıyla bilinen, demans hastalığıdır. Nörolojik bir rahatsızlıktır. Alzheimer hastaları, beynin organizasyonu bozulduğundan, yakın geçmişten başlamak üzere yaşadıklarını, yediklerini, söylediklerini unutmakla başlarlar.
Alzheimer Engellenebilir mi?
A

Alzheimer; bilişsel fonksiyonların kaybolmasıyla bilinen, demans hastalığıdır. Nörolojik bir rahatsızlıktır. Alzheimer hastaları, beynin organizasyonu bozulduğundan, yakın geçmişten başlamak üzere yaşadıklarını, yediklerini, söylediklerini unutmakla başlarlar.

Alzheimer daha çok 65 yaş üstü bir hastalık olarak algılansa da, bu sadece görülme sıklığının ve teşhisin o yaşlarda konduğunun bir göstergesidir. Aslında Alzheimer başlangıcı 30lu yaşlardan itibaren de kendini küçük unutkanlıklarla belli edebilir.

Alzheimer, genetik de olmak üzere pek çok faktörün birleşmesiyle meydana gelen bir hastalıktır. İşin içine genetik faktörler girdiğinde insanlar yakalanmayı kaçınılmaz görerek, durumu iyileştirmek ve alzheimer olmadan önce önlem alarak en azından hafifletmek için çaba göstermemektedir. Oysa ki, alınacak küçük önlemlerle Alzheimer önlenebilir, ertelenebilir, seyri azaltılabilir bir hastalıktır. Bu sayede kişi, kimseye ihtiyaç duymadan, hayatına devam edebilir.

Ayrıca genetik olarak aile geçmişinde Alzheimer olmayanlar da bu hastalığa asla yakalanmaz demek doğru değildir. Çünkü genetiklik sadece bir faktördür ve tetikleyen başka faktörler de vardır.

Beslenme; tüm hastalıklarda olduğu gibi alzheimerde de çok etkili bir unsurdur. B12, omega 3 ve omega 6 beynin işlevsel kısmını yöneten vitamin ve yağlardır. Bunların noksanlığında beynin işlevsel kısmı beslenemez ve bir süre sonra yetisini kaybeder. Bu vitamin ve yağlar, en çok hayvansal gıdalarda vardır. bu gıdalar, kırmızı et ve balıktır. Bunun dışında meyve ve sebzelerde, ceviz, fındık, zeytinyağında vardır. Sert vejetaryen diyetlerde hayvansal gıdalara yer verilmediğinden, beyin, alzheimere karşı savunmasız duruma düşer. Bu sebeple bu diyetlerde, hayvansal olmayan diğer gıdaları tüketmekte fayda vardır. hayvansal besinler tüketilmediği için bu besin grubundan özellikle ceviz, normal beslenen bir kişiye göre iki kat daha fazla tüketilmelidir.

Bunun dışında beynin işlevini günlük hayatta artırmak da alzheimerden korunmada çok önemlidir. Günlük alışverişlerde yazarak değilde, akıldan hesap yapmak, bulmaca çözmek, telefon numarası ezberlemek, yabancı kelimeler ezberlemek, dil öğrenmek, sırasını bozmadan birbirinden bağımsız kelimeleri tekrar etmek gibi zihinsel aktiviteler, beyni canlı tutar ve Alzheimer olmak şöyle dursun, zihnin ilerleyen yaşlara rağmen çok daha aktif olmasını dahi sağlar.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Adet Sancısına Masajla Çözüm
Adet sancısı pek çok bayanın ortak problemidir
Unutkanlığın Nedeni Olan Besinler Nelerdir?
Unutkanlık; omega3 ve B12 gibi vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur
Alzheimmer Oluşumunda Gıda Faktörü Var mıdır?
Alzheimer; kişinin beyin fonksiyonlarının ileri derecede kullanılamayacak kadar gerilemesidir
Lejyoner Hastalığı Nedir? Bulaşma Yolları Nelerdir?
Lejyoner; bir akciğer hastalığıdır
Erken Menopoz Durdurulur mu?
Menopoz;kadın rahminin artık yumurta üretemediği, anne olma yetisini kaybettiği durumdur
Rahim Dönmesi Gebeliğe Engelmidir?
Rahim dönmesi; rahim duvarının idrar torbasına teması sonucunda, arkaya doğru yer değiştirmesidir
Rahim Dönmesi Neden Olur?
Rahim dönmesi; rahimin idrar torbasına yaslanması şeklinde duruşudur
Demir Eksikliği Anemisi Nedir?
Anemi, hemoglobinin normal değerlerinin altında olmasıdır
Bebekte Demir Eksikliği Nasıl Anlaşılır?
Demir eksikliği; kanda demir olarak adlandırılan maddenin normalden az olduğu bir rahatsızlıktır
İdrar Kaçırma Çeşitleri Nelerdir?
İdrar kaçırma; kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır
Anevrizma Nedir?
Anevrizma; miyokard yani kalp dokusunun ve aort olarak adlandırılan ana damarın başlangıç kısmının genişlemesidir
Kısırlığa Sebep Olan Aletler
Kısırlık; çocuk sahibi olamama durumudur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com