Laktozsuz Süt Nedir?

24.09.2018 12:25 | Güncelleme: 03.01.2019 09:56 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Laktoz, sütte bulunan doğal şekerdir. Biyolojik bileşenleri, glikoz ve galaktozdur. Laktozsuz süt, laktozun parçacıklarına yani glikoz ve galaktoza ayrışması neticesinde meydana gelen süttür. Peki bu uygulama neden yapılır?
Laktozsuz Süt Nedir?
A

Laktoz, sütte bulunan doğal şekerdir. Biyolojik bileşenleri, glikoz ve galaktozdur. Laktozsuz süt, laktozun parçacıklarına yani glikoz ve galaktoza ayrışması neticesinde meydana gelen süttür. Peki bu uygulama neden yapılır?

Laktaz, bir enzimdir. İnce bağırsağın etrafında bulunur ve görevi, vücuda alınan laktozu parçacıklarına yani glikoz ve galaktoza ayrıştırmaktır. Ancak bazı insanlarda laktoz intoleransı vardır. yani; vücutta bulunan laktaz enzimi miktarı yetersizdir. Bu sebeple laktoz içerikli bir gıda tüketildiğinde bunu hem glikoz ve galaktoza ayrıştıramaz, hem de bu besinden yarar sağlayamaz. Bu kişilerde özellikle normal süt içtiklerinde karın ağrısı, gaz sancısı, kabızlık gibi problemler meydana gelir. İşte laktozsuz sütün piyasaya çıkma sebebi, laktoz intoleransı sebebiyle sütteki yararlı bileşenlerden yararlanmayan kişilerin de süt içmesini kolaylaştırmaktır. Bu sayede hem laktozu sindirmeye çalışmakla uğraşmayacak ve mide bağırsak problemleri yaşamayacak, hem de sütteki kalsiyum başta olmak üzere pek çok mineralden faydalanmış olacaktır.

Lastozsuz sütün diğer sütlerden farkı var mı? Laktozsuz süt, diğer sütlere göre biraz daha tatlıdır. Bunun sebebi, açığa çıkarılan yani, laktozun çözünmesiyle oluşan glikoz ve galaktozun meydana gelmesinden kaynaklı bir tattır. Kalori ve besin değeri bakımından laktozsuz süt, yarım yağlı sütle aynı özelliklere sahiptir.

Laktaz enziminin vücutta üretimi sağlanamaz mı? Laktaz enzimi şayet vücutta varsa, ancak yeterli miktarda değilse, kişinin azar azar laktozu hayatına dahil etmesi gerekir. bu sayede, vücut mevcut olan laktozu kullanır ve daha fazlasının üretilmesi gerektiğini varsayarak üretimini artırır. Harika yaratılan vücut dizaynı, bunu yönetmeye odaklıdır. Ancak bazı kişilerde laktaz hiç üretilemez. Bu kişilerde laktaz üretimini destekleyen bir tedavi yoktur. Vücut bu enzimi hiç tanımadığından, üretimini de yapamaz. Genetik olarak vücut, bu enzimi tanımlayamaz. Bu kişiler, beslenmelerinden kesinlikle laktozu çıkarmalılardır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Vücut Geliştirme (Body) Nedir? Yarar ve Zararları Nelerdir?
Vücut geliştirme (body), erkekler ağırlıkta olmasına karşın kadınlar arasında da yaygınlaşan bir spordur
Borborigmus Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Borborigmus; mide gurultusunun, kulağa daha hoş gelen tıbbi bir adıdır
Aşırı Kilolu Olmanın Beyine Zararlı Etkileri Nelerdir?
ABD'li uzmanların araştırmasına göre, obez insanların beyin dokusu normal kilodakilere oranla yüzde 8 küçük ve 16 yıl yaşlı görünüyor
Menopoz Dönemindeki Kadınlara Önerilerimiz Nelerdir?
Menopoz tüm kadınların orta yaşlarda yaşadığı, adet görmenin bitmesiyle başlayan doğal bir süreçtir
Eklem Sağlığımız İçin Tüketmemiz Gereken Besinler Nelerdir?
Eklemler özellikle hareketimiz için en önemli elemanlardan biridir
Çölyak Değilseniz Gluten Tüketin
Gluten; Arpa ve buğday türü besinlerde bulunan besin içeriğidir
Sigara İçen Çocuğa Nasıl Davranmalı?
Çocuk, herhangi bir sorundan dolayı sigaraya başlamış olabilir
Sevgi Ailesinde Yemek Kültürü
Çocukların daha özgüvenli yetişmesi, kendini daha iyi ifade edebilmesi, hayatta başarılı olmasının temelleri şüphesiz ki ailede atılır
Gebelikte Yatış Pozisyonu
Annelerin bilinçlenmesiyle birlikte; gebelik süreci de kolaylaşmaktadır
Banyonun Bebeklere Faydaları Nelerdir?
Bebek gelişimiyle ilgili yapılan araştırmalarda banyo yaptırmanın bebekler için öneminin büyük olduğu ortaya çıkmıştır
NST Nedir?
Nst, kardiyokorografi açılımına sahip, anne karnındaki bebeğin iyilik halini değerlendiren bir testtir
Ramazandan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Ramazan ayı, vücudun detoks ayıdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com