Gebelik Çatlakları İçin Kullanılan Ürünlerde Nelere Dikkat Edilmeli?

25.09.2018 10:14 | Güncelleme: 03.01.2019 09:53 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Gebelik çatlağı; gebelik sırasında alınan kiloların ve büyüyen karın bölgesinin, derinin incelmesi neticesinde kırmızı mor renklerde çizgiler şeklini almasıdır. Bu durum genel olarak gebelerde görüldüğü için adı gebelik çatlağıdır. Ancak aşırı kilo alan her bireyde görülme ihtimali vardır.
Gebelik Çatlakları İçin Kullanılan Ürünlerde Nelere Dikkat Edilmeli?
A

Gebelik çatlağı; gebelik sırasında alınan kiloların ve büyüyen karın bölgesinin, derinin incelmesi neticesinde kırmızı mor renklerde çizgiler şeklini almasıdır. Bu durum genel olarak gebelerde görüldüğü için adı gebelik çatlağıdır. Ancak aşırı kilo alan her bireyde görülme ihtimali vardır.

Gebelikte, bebeğin büyümesiyle birlikte karın bölgesi, süt kanallarının dolmasıyla meme derisi ve hareketlerde kısıtlılık, kilo artışıyla birlikte bacaklarda meydana gelen şişmeler, deri çatlaklarının yoğun olduğu yerlerdir. Deri çatlaklarında en önemli unsur, derinin yapısıdır. Deri ne kadar elastikse, çatlak oluşma ihtimali o kadar azdır. Ancak işi şansa bırakmak doğru değildir. Çünkü bu çatlaklar, vücutta kalıcıdır. Bu sebeple daha oluşmadan engellemek, alınabilecek en güzel tedbirdir. Bu çatlakları engellemek için bazı özel krem ve yağların kullanımının yanında, bol su içmek de unutulmamalıdır. Kuru cilt çatlar, bu sebeple yağ ve kremlerle vücudun dış yağ dengesini ayarlarken, su içmekle birlikte iç dengeyi de sağlamak çatlakların oluşumunu engelleyecek ve ya en aza indirecektir.

Peki çatlak engellemek için kullanılacak kremlerde nelere dikkat edilmelidir?

Bu kremlerin amacı, cildi nemlendirmektir. Yani vücudu nemlendirmeyen, kısa süreli etkisi olan ve emilmeyen kremler tercih edilmemelidir.

Bazı kremler nemlendirici etkiye sahip olmasının yanında, kıl köklerini de besler ve kullanıldığı yerlerde istenmeyen tüylenmelere sebep olur. Bu durum vazelin veya bazı bitkisel yağlarda görülür. Alınacak olan ürünün kıllanmaya sebep olmamasına da özen gösterilmelidir.

Kullanılan ürün, vücutta saatler süren bir ıslaklık hissine sahip olmamalı ve bulaşmamalıdır. Yani bir süre beklendiğinde vücudun emdiği ve dıştan bir yapışıklık, kıyafete bulaşan bir leke olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, vücut bu yağı emmiyor ve fayda göstermiyor demektir.

Karın çatlakları için üretilen kremler daha çok fayda gösterirken, bu kremlerin maliyeti yüksektir. Krem tercih etmeyenler ise, badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve çeşitli doğal yağları da kullanabilirler.

Bu ürünler henüz vücut genişlemeden, yani gebeliğin 3. Ayından itibaren kullanılmaya başlarsa vücut genişlemelere daha iyi tepki verecektir ve çatlakların önlenme olasılığı artacaktır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kilo Vermek İsteyen Çalışanlara Beslenme Önerileri
İş dünyası biraz acımasızdır ancak çalışanlar da kendilerini cezalandırmaya meyillidir
Kış Aylarında Vitamin Desteği Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor
Kış aylarında vitamin desteği bizleri  hastalıklara karşı koruyor
Parlak ve Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin 9 Öneri
Hemen tüm bayanlar, güzellikleri için sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak ister
Tahlil.com’dan Ziyaretçilerine Önemli Duyuru
Sayın ziyaretçilerimiz,  sitemize gelen tahlil yorumlama başvurularında yoğunluk olması nedeniyle, tahlil yorumlama hizmetimize dair bir bilgilendirme yapma ihtiyacı duyduk
Bol Balgam Çıkaranlar Bu Yazıyı Okumalı:Bronşektazi Nedir? Bronşektazi Nasıl Tedavi Edilir?
Bronşektazi toplumda sıklıkla görülen ve tedavisi halen tartışmalı bir sağlık problemidir
Taze Meyve ve Sebzelerde Pestisit Kalıntısı Tehlikesi
Taze meyve ve sebzenin girmediği mutfak yoktur
Turgut Özal'ı Zehirlediği İddia Edilen Striknin Kreatin Nedir?
Zehirlendiği iddiasıyla ölümünden tam 20 yıl sonra kabri açılıp otopsisi yapılan 8’inci Cumhur Başkanı Turgut Özal’ın raporuna ilişkin basında yer alan zehirlendi yönündeki haberler gündeme bomba gibi…
Domuz Gribi 2012 Yılında da Kendini Hissettirmeye Başladı
Kış mevsiminin kendini iyiden iyiye hissettirmesi ve havaların da giderek soğumasıyla birlikte domuz gribi olarak da bilinen H1N1 virusüne bağlı grip yeniden görülmeye başladı
Hamilelik Öncesi Diş Muayenesi de Önemlidir
Hamilelik öncesinde anne adayları çoğu zaman rutin sağlık kontrollerini yaptırmaktadırlar
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com