Gebelik Çatlakları İçin Kullanılan Ürünlerde Nelere Dikkat Edilmeli?

25.09.2018 10:14 | Güncelleme: 03.01.2019 09:53 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Gebelik çatlağı; gebelik sırasında alınan kiloların ve büyüyen karın bölgesinin, derinin incelmesi neticesinde kırmızı mor renklerde çizgiler şeklini almasıdır. Bu durum genel olarak gebelerde görüldüğü için adı gebelik çatlağıdır. Ancak aşırı kilo alan her bireyde görülme ihtimali vardır.
Gebelik Çatlakları İçin Kullanılan Ürünlerde Nelere Dikkat Edilmeli?
A

Gebelik çatlağı; gebelik sırasında alınan kiloların ve büyüyen karın bölgesinin, derinin incelmesi neticesinde kırmızı mor renklerde çizgiler şeklini almasıdır. Bu durum genel olarak gebelerde görüldüğü için adı gebelik çatlağıdır. Ancak aşırı kilo alan her bireyde görülme ihtimali vardır.

Gebelikte, bebeğin büyümesiyle birlikte karın bölgesi, süt kanallarının dolmasıyla meme derisi ve hareketlerde kısıtlılık, kilo artışıyla birlikte bacaklarda meydana gelen şişmeler, deri çatlaklarının yoğun olduğu yerlerdir. Deri çatlaklarında en önemli unsur, derinin yapısıdır. Deri ne kadar elastikse, çatlak oluşma ihtimali o kadar azdır. Ancak işi şansa bırakmak doğru değildir. Çünkü bu çatlaklar, vücutta kalıcıdır. Bu sebeple daha oluşmadan engellemek, alınabilecek en güzel tedbirdir. Bu çatlakları engellemek için bazı özel krem ve yağların kullanımının yanında, bol su içmek de unutulmamalıdır. Kuru cilt çatlar, bu sebeple yağ ve kremlerle vücudun dış yağ dengesini ayarlarken, su içmekle birlikte iç dengeyi de sağlamak çatlakların oluşumunu engelleyecek ve ya en aza indirecektir.

Peki çatlak engellemek için kullanılacak kremlerde nelere dikkat edilmelidir?

Bu kremlerin amacı, cildi nemlendirmektir. Yani vücudu nemlendirmeyen, kısa süreli etkisi olan ve emilmeyen kremler tercih edilmemelidir.

Bazı kremler nemlendirici etkiye sahip olmasının yanında, kıl köklerini de besler ve kullanıldığı yerlerde istenmeyen tüylenmelere sebep olur. Bu durum vazelin veya bazı bitkisel yağlarda görülür. Alınacak olan ürünün kıllanmaya sebep olmamasına da özen gösterilmelidir.

Kullanılan ürün, vücutta saatler süren bir ıslaklık hissine sahip olmamalı ve bulaşmamalıdır. Yani bir süre beklendiğinde vücudun emdiği ve dıştan bir yapışıklık, kıyafete bulaşan bir leke olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, vücut bu yağı emmiyor ve fayda göstermiyor demektir.

Karın çatlakları için üretilen kremler daha çok fayda gösterirken, bu kremlerin maliyeti yüksektir. Krem tercih etmeyenler ise, badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve çeşitli doğal yağları da kullanabilirler.

Bu ürünler henüz vücut genişlemeden, yani gebeliğin 3. Ayından itibaren kullanılmaya başlarsa vücut genişlemelere daha iyi tepki verecektir ve çatlakların önlenme olasılığı artacaktır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Argan Yağı Nedir?
Argan yağı dökülen saç ve kırılan tırnaklara çözüm olabilir
Antikorla İle Gelen Bağışıklık
Eskiden insanlığa büyük kayıplar verdiren pek çok hastalık günümüzde hafif olarak atlatılıyor
Hamilelikte Rahat Uyumak İçin Öneriler
Hamilelik sürecinin özellikle ilerleyen zamanlarda genişleyen karın ve hareketlenen bebekle birlikte uyumak gerçekten güçleşir
Bölgesel Zayıflamanın Püf Noktalarını Biliyor musunuz?
Fazla kilolarınızdan kurtulsanız da vücudunda hiç zayıflamayan ve orantısız duran bölgeleriniz mi var? O zaman bu yazımız tam da sizin için
Çocuğunuz Vejeteryan mı ?
Çocuklarınızın büyümesiyle birlikte sizin dışınızda gelişen, hayat görüşlerine ve yaşam tarzlarına uygun olarak davranış değişiminde bulunabilirler
Yüz Yıkamanın Faydaları Nelerdir ?
Güne yüzünüzü yıkayarak başlamanız hem fiziksel hem ruhsal sağlığınızı koruyacaktır
Gebelikte Egzersiz
Düzenli olarak egzersiz yapmak insan vücudu için çok önemlidir
Virüs Nedir?
Virüs, DNA veya RNA genetik materyali taşıyan ancak canlı bir doku olmaksızın kendini çoğalamayan biyolojik yapıdır
Ortodonti Nedir?
Ağız ve diş sağlığıyla ilgilenen bölüm, ortodonti olarak isimlendirilmektedir
Spor Sakatlanmalarına Dikkat!
Spor, gündelik yaşamda var olması gereken fiziksel bir aktivitedir ancak hangi tip sporun hangi seviyede yapılması gerektiğini doğru seçmek sağlığın korunması için oldukça önemlidir
Merak Edin, Alzheimer Olmayın!
Merak etmek ve sürekli soru sormak çağımızın ileri yaş hastalığı alzheimer'a çare olabilir
Yenidoğan Testleri Nelerdir?
Yeni doğan bebeklere uygulanan sağlık taraması yeni doğan testi olarak isimlendirilmektedir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com