Gebelik Çatlakları İçin Kullanılan Ürünlerde Nelere Dikkat Edilmeli?

25.09.2018 10:14 | Güncelleme: 03.01.2019 09:53 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Gebelik çatlağı; gebelik sırasında alınan kiloların ve büyüyen karın bölgesinin, derinin incelmesi neticesinde kırmızı mor renklerde çizgiler şeklini almasıdır. Bu durum genel olarak gebelerde görüldüğü için adı gebelik çatlağıdır. Ancak aşırı kilo alan her bireyde görülme ihtimali vardır.
Gebelik Çatlakları İçin Kullanılan Ürünlerde Nelere Dikkat Edilmeli?
A

Gebelik çatlağı; gebelik sırasında alınan kiloların ve büyüyen karın bölgesinin, derinin incelmesi neticesinde kırmızı mor renklerde çizgiler şeklini almasıdır. Bu durum genel olarak gebelerde görüldüğü için adı gebelik çatlağıdır. Ancak aşırı kilo alan her bireyde görülme ihtimali vardır.

Gebelikte, bebeğin büyümesiyle birlikte karın bölgesi, süt kanallarının dolmasıyla meme derisi ve hareketlerde kısıtlılık, kilo artışıyla birlikte bacaklarda meydana gelen şişmeler, deri çatlaklarının yoğun olduğu yerlerdir. Deri çatlaklarında en önemli unsur, derinin yapısıdır. Deri ne kadar elastikse, çatlak oluşma ihtimali o kadar azdır. Ancak işi şansa bırakmak doğru değildir. Çünkü bu çatlaklar, vücutta kalıcıdır. Bu sebeple daha oluşmadan engellemek, alınabilecek en güzel tedbirdir. Bu çatlakları engellemek için bazı özel krem ve yağların kullanımının yanında, bol su içmek de unutulmamalıdır. Kuru cilt çatlar, bu sebeple yağ ve kremlerle vücudun dış yağ dengesini ayarlarken, su içmekle birlikte iç dengeyi de sağlamak çatlakların oluşumunu engelleyecek ve ya en aza indirecektir.

Peki çatlak engellemek için kullanılacak kremlerde nelere dikkat edilmelidir?

Bu kremlerin amacı, cildi nemlendirmektir. Yani vücudu nemlendirmeyen, kısa süreli etkisi olan ve emilmeyen kremler tercih edilmemelidir.

Bazı kremler nemlendirici etkiye sahip olmasının yanında, kıl köklerini de besler ve kullanıldığı yerlerde istenmeyen tüylenmelere sebep olur. Bu durum vazelin veya bazı bitkisel yağlarda görülür. Alınacak olan ürünün kıllanmaya sebep olmamasına da özen gösterilmelidir.

Kullanılan ürün, vücutta saatler süren bir ıslaklık hissine sahip olmamalı ve bulaşmamalıdır. Yani bir süre beklendiğinde vücudun emdiği ve dıştan bir yapışıklık, kıyafete bulaşan bir leke olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, vücut bu yağı emmiyor ve fayda göstermiyor demektir.

Karın çatlakları için üretilen kremler daha çok fayda gösterirken, bu kremlerin maliyeti yüksektir. Krem tercih etmeyenler ise, badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve çeşitli doğal yağları da kullanabilirler.

Bu ürünler henüz vücut genişlemeden, yani gebeliğin 3. Ayından itibaren kullanılmaya başlarsa vücut genişlemelere daha iyi tepki verecektir ve çatlakların önlenme olasılığı artacaktır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Hamilemiyim? Bölümümüze Soru Sormadan Önce Uyarılarımızı Okuyunuz
Hamile olup olmadığınızı öğrenmek veya yaşadığınız cinsel beraberlik sonrası hamilelik ile ilgili kafanıza takılan sorularınızı sormadan önce lütfen aşağıdaki uyarılarımızı okuyunuz
Erkeklerde ve Kadınlarda İdeal Bel Ölçüsü Ne Olmalıdır?
Belimizin ölçüsü sağlığımız için önemli bir göstergedir
Bitkisel Çaylar ve Normal Çay:Fark Nerede ?
Günümüzde bitkisel çaylara giderek artan bir ilgi var
Testosteron Nedir? Erkeklerde Testosteron Nasıl Arttırılır?
Testosteron hormonu özellikle erkeklerin sıkça konuştuğu ve yüksekliği durumunda da gurur duydukları bir hormondur
Meme Büyüklüğü Sorunu ve Meme Estetiği Nedir?
Meme büyüklüğü bayanlar için oldukça rahatsız edici bir durumdur
Kanserli Hücreler Laboratuvar Ortamında Öldürülebiliyor
AKDENİZ Üniversitesi' nde (AÜ) görev yapan bir grup bilim adamı, 6 yıllık çalışma sonunda, ağızdan kullanımında zehirli etki gösteren bir bitkiden elde ettikleri madde ile laboratuvar ortamında kanserli…
Sünnet Yaşı İdeal Olarak Ne Olmalıdır?
Yaz ayları başlayınca sünnet sezonu da açılır
Şimdi Kiraz Zamanı:Kirazın Sağlığımıza Faydaları
Kiraz lezzeti kadar faydaları ile de hemen herkesin tercih ettiği bir meyvedir
Kilo Vermek İçin 7 Önemli Beslenme Önerisi
Kilo vermek hemen herkesin ortak dileği
Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir ?
Sevgili okurlar, ''Yorgunluk ve Tahliller'' ile ilgili yazıma yoğun ilginiz ve sizden bu konuyla ilgili gelen mailler sonrası çağımızın güncel bir sağlık sorunu olan Kronik Yorgunluk Sendromu ile ilgili…
D Vitamini Doğum Sancısını Azaltıyor
D vitaminin pek çok faydası olduğu bilinmektedir
Kalp Hastaları Nasıl Et Yemeli?
Kalp hastalarının kırmızı eti ne sıklıkla ve hangi miktarda tüketeceği sürekli olarak tartışılan bir konudur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com