Astım ve Astım Tanısında Kullanılan Tahliller

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 29.03.2019 02:14
Astım sık olarak görülen ve bir o kadar da merak edilen bir hastalıktır. Günümüzde bir çok kişi bu hastalık yönünden kontrol veya tedavi altındadır.Astım tanısı koyulurken yapılacak tahliller ve bu tahlillerin yorumlanması da büyük önem taşımaktadır.
Astım ve Astım Tanısında Kullanılan Tahliller
A

Astım sık olarak görülen ve bir o kadar da merak edilen bir hastalıktır.Astım ve astım tanısı hakkında kısa ve anlaşılabilir bir yazı ile okuyucularımızı bilgilendirmeyi amaçladık.
Astım, hava yollarının (bronşların) daralması ile kendisini gösteren ve ataklarla seyreden kronik bir akciğer hastalığıdır.Astıma dış ortamda bulunan ve allerjik reaksiyona yol açan maddeler, sigara dumanı, duygusal faktörler, egzersiz, soğuk havaya maruz kalma gibi tetikleyici faktörler yol açabilir.
Bağışıklık sistemindeki hücre ve kimyasallarla temas eden akciğerde nefes alma kanalları kolaylıkla daralır ve nefesle alınan havanın ciğerlere ulaşması ve dolayısıyla nefes almak zorlaşır. Böylece bir astım krizi tetiklenmiş olur. Astım atakları genellikle öksürükle başlar ataklar sırasında nefes darlığı, hışıltılı solunum,göğüs kafesinde ağrı,nefes kesilmesi, güçlükle balgam çıkarma, göğüste sıkışıklık hissi gibi belirtiler oluşur. Belirtiler özellikle geceleri ve sabahın erken saatlerinde daha fazla ortaya çıkar. Astım gelişmiş ülkelerde alerjik faktörlerin de devreye girmesiyle daha sık görülür.Kabaca her 7 ile 10 kişiden birinde astım görülmektedir.
Astım için çeşitli risk faktörleri vardır.Bunların bir kısmı genetik(alerji) bir kısmı ise çevresel(bazı toz ve kimyasal maddeler, sigara dumanı,hava kirliliği ,sık üst solunum yolu enfeksiyonları geçirme gibi) faktördür.
Astıma en sık neden olan allerjen ise ev tozu akarlarıdır.
Tanı için hastadan akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri, alerji testi, bazı kan tetkikleri istenilir. Genellikle, atak dönemi dışında akciğer grafisi ve solunum fonksiyon testleri normaldir. Alerji testlerinde ise ev tozu akarları, ağaç, çiçek, tahıl polenleri, evcil hayvan tüy ve epitelleri gibi allerjenlere karşı reaksiyon görülebilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

| 26.09.2011 01:08

arkadaşlar astım hastası olmayan bi kişi astım spreyi kullanabilir mi? kullanırsa bunun zararı olur mu? yesilgozlerinetutuldum@hotmail.com.tr bu adresten facebook aracılığıyla ulaşabilirsiniz....

| 17.03.2010 08:39

merhaba ben astım hastasıyım.ilaçlarımı düzenli kullandığım takdirde astımdan kurtulabilirmiyim?

Tahlil.Com | 17.03.2010 11:18
Sadece ilaçları düzenli kullanmanız yeterli değil düzenli olarak doktor kontrolleri ve gereken tahlillerin de yapılması gerekli.
York Test Drink İle İntolerans Araştırılan İçecekler
York Test Drink Scan ile vüdudumuzun hangi içeceklere karşı duyarlı olduğu araştırılmaktadır
Facebook Sayfamızdan Sorularınıza Daha Hızlı Cevap Alabilirsiniz
Ücretsiz online tahlil yorumlama hizmeti veren sağlık siteniz Tahlil
Kolesterol Nedir? Kolesterol Yüksekliği ve Kolesterol Testi
Kolesterol hemen her hücrede bulunan bir moleküldür
Kan Tahlili İçin Kan Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Laboratuar tetkiklerinde doğru sonuç alabilmemiz için kan örneği verirken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar vardır
Bir Bakışta Laboratuvar Testleri Nelerdir?
Tanı amacıyla hekimler yüzlerce farklı laboratuvar testi isteyebilirler
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com