Astım ve Astım Tanısında Kullanılan Tahliller

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 02.04.2020 09:37
Astım sık olarak görülen ve bir o kadar da merak edilen bir hastalıktır. Günümüzde bir çok kişi bu hastalık yönünden kontrol veya tedavi altındadır.Astım tanısı koyulurken yapılacak tahliller ve bu tahlillerin yorumlanması da büyük önem taşımaktadır.
Astım ve Astım Tanısında Kullanılan Tahliller
A

Astım sık olarak görülen ve bir o kadar da merak edilen bir hastalıktır.Astım ve astım tanısı hakkında kısa ve anlaşılabilir bir yazı ile okuyucularımızı bilgilendirmeyi amaçladık.

Astım Nedir?

Astım, hava yollarının (bronşların) daralması ile kendisini gösteren ve ataklarla seyreden kronik bir akciğer hastalığıdır.Astıma dış ortamda bulunan ve allerjik reaksiyona yol açan maddeler, sigara dumanı, duygusal faktörler, egzersiz, soğuk havaya maruz kalma gibi tetikleyici faktörler yol açabilir.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Bağışıklık sistemindeki hücre ve kimyasallarla temas eden akciğerde nefes alma kanalları kolaylıkla daralır ve nefesle alınan havanın ciğerlere ulaşması ve dolayısıyla nefes almak zorlaşır. Böylece bir astım krizi tetiklenmiş olur. Astım atakları genellikle öksürükle başlar ataklar sırasında nefes darlığı, hışıltılı solunum,göğüs kafesinde ağrı,nefes kesilmesi, güçlükle balgam çıkarma, göğüste sıkışıklık hissi gibi belirtiler oluşur.
Belirtiler özellikle geceleri ve sabahın erken saatlerinde daha fazla ortaya çıkar.

Astıma Yol Açan Faktörler Nelerdir?

Astım gelişmiş ülkelerde alerjik faktörlerin de devreye girmesiyle daha sık görülür.Kabaca her 7 ile 10 kişiden birinde astım görülmektedir.
Astım için çeşitli risk faktörleri vardır.Bunların bir kısmı genetik(alerji) bir kısmı ise çevresel(bazı toz ve kimyasal maddeler, sigara dumanı,hava kirliliği ,sık üst solunum yolu enfeksiyonları geçirme gibi) faktördür.
Astıma en sık neden olan allerjen ise ev tozu akarlarıdır.

Astım Tahlilleri Nelerdir?

Tanı için hastadan akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri, alerji testi, bazı kan tetkikleri istenilir. Genellikle, atak dönemi dışında akciğer grafisi ve solunum fonksiyon testleri normaldir. Alerji testlerinde ise ev tozu akarları, ağaç, çiçek, tahıl polenleri, evcil hayvan tüy ve epitelleri gibi allerjenlere karşı reaksiyon görülebilir.

YORUMLAR

| 26.09.2011 01:08

arkadaşlar astım hastası olmayan bi kişi astım spreyi kullanabilir mi? kullanırsa bunun zararı olur mu? yesilgozlerinetutuldum@hotmail.com.tr bu adresten facebook aracılığıyla ulaşabilirsiniz....

| 17.03.2010 08:39

merhaba ben astım hastasıyım.ilaçlarımı düzenli kullandığım takdirde astımdan kurtulabilirmiyim?

Tahlil.Com | 17.03.2010 11:18
Sadece ilaçları düzenli kullanmanız yeterli değil düzenli olarak doktor kontrolleri ve gereken tahlillerin de yapılması gerekli.
Ürik Asit Yüksekliği Hangi Hastalıklara İştirak Eder
Ürik asidin kanda yükseldiği çeşitli hastalık durumları vardır
Tahlil.com Yenilendi
Tahliller,tahlillerin klinik olarak kullanımı ve sağlık bilgileri konularında faaliyet gösteren sitemiz sizler için yenilendi
HIV Tanısında En Erken Kullanılan HIV Testi nedir? Hangi HIV Testi Yapılmalıdır?
Şüpheli ve/veya korunmasız cinsel ilişki sonrası pişmanlık duyup HIV enfeksiyonuna yakalanıp yakalanmadığını merak edenler biran önce HIV testi yaptırmak isterler
Yeni Ehliyetler İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?
Yeni ehliyetlerin devreye girmesiyle birlikte yeni ehliyet alacak olanların ehliyet yenilenmesi için gerekecek sağlık raporlarını nasıl alacağı merak ediliyor
Bayram Tatili Boyunca Tahlil Yorumlama Hizmetimiz Hakkında Önemli Duyuru
Bayram tatili boyunca 18 Ağustos 2012 ve 23 Ağustor 2012 tarihleri arasında  tahlil yorumlama hizmetimize ara verilmiştir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com