Biber Gazının Zararlı Etkilerine Karşı İlk Alınacak Önlemler Nelerdir?

Yayın Tarihi : 2014/06/08 14:58 • Güncelleme Tarihi : 2023/11/20 13:47 •

Biber gazına maruz kalan veya biber gazının zararlı etkilerine karşı  sağlık kuruluşlarına başvurmadan önceki aşamada nasıl müdahale edileceğine dair bilgi almak isteyen ziyaretçilerimiz yazımızı okuyabilirler.

Biber Gazının Zararlı Etkilerine Karşı İlk Alınacak Önlemler Nelerdir?

Biber gazına maruz kalan veya biber gazının zararlı etkilerine karşı  sağlık kuruluşlarına başvurmadan önceki aşamada nasıl müdahale edileceğine dair bilgi almak isteyen ziyaretçilerimiz için Tahlil.com olarak kısa bir bilgilendirme yazısı hazırladık.

1Biber gazına maruz kalan kişiye müdahale  ederken kendinizi de korumalısınız bu işlem sırasında mümkünse eldiven veya maske ile kendiniz için de sağlık önlemi alıp size de etki edebilecek gazın etkisini en aza indirmeye gayret edin.

2.Biber gazı öncelikle yaşlılar, çocuklar, astım hastalarını etkileyebilir.Bu gruptaki kişilere müdahalede  öncelik verilmelidir.

3.İlk aşamada biber gazından etkilenen kişiyi mümkün olan en uzak bölgeye taşıyıp soluduğu gazın etkisini en aza indirmeye çaba gösterilmelidir.

4.Kişinin üzerindeki giysilerin çıkarılması önemlidir.Giysiler sünger gibi gazı emdiğinden gazın zararlı etkisini arttırabilirler.

5.Gaza maruz kalan kişinin kullandığı gözlükleri ve varsa kontak lensleri çıkarın.

6.Hastanın  öncelikle gözlerini bol çeşme suyu ile eğer bu mümkün değilse pet şişedeki içme suyu ile yıkayın.

7.Gözün yıkanmasının ardından  kişinin  derisini bol sabunlu suyla yıkayın ve ardından çeşmesuyu ile durulayın.

8.Hastanın ağrısı var ise anestezik madde içeren kremler kullanılabilir..

9.Cilde bulaşmış kaz kalıntıları saptar iseniz bunları bitkisel yağlarla temizleyin, zeytinyağı bu konuda oldukça yararlıdır.

10.Biber gazına bağlı ortaya çıkan ağrının giderilmesinde, alüminyum hidroksit, magnezyum hidroksit ve simetikon içeren süspansiyonların (antiasit ilaçlar) cilde  uygulanması yararlıdır.

Bilinmesi gereken önemli bir nokta da biber gazının antidotu olmadığıdır.Limonun gazın zararlarını gidermede yararlı olduğuna dair bilimsel veriler yoktur.
Doktorlar önermedikçe asla başka maddeler kullanılmamalıdır.

Biber gazı nedir? Hangi maddeden yapılır? Zararlı Etkileri Nelerdir konulu yazımızı okumak için tıklayınız....

 

 

 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?