Büllöz Pemfigoid Hastalığı Nedir?

10.09.2016 01:59 | Güncelleme: 27.09.2020 12:21 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Büllöz Pemfigoid, aslında bakteri ve virüslerle savaşması gereken bağışıklık sistemi unsurlarının, deri altına yerleşmesi ile bu dokularda iltihaplanmalar meydana getirmesinin bir sonucudur. 
Büllöz Pemfigoid Hastalığı Nedir?
A

Büllöz Pemfigoid sıklıkla 60 yaş üstündeki hastalarda görülür. 

Hastalık, vücutta su  toplayan kabarcıklar (büller) ile karakterize otoimmün bir hastalıktır.  

En çok rastlanan otoimmün büllöz hastalıktır. 

Başlangıçta kaşıntıdan başka şikayet yoktur. 

Daha sonra soyulan büllerde hassasiyet gittikçe artar. İlk aşamada cildiye ve dahiliye doktorlarına tedavi için başvurulmalıdır.

Büllöz Pemfigoid Neden Olur?

Büllöz Pemfigoid, aslında bakteri ve virüslerle savaşması gereken bağışıklık sistemi unsurlarının, deri altına yerleşmesi ile bu dokularda iltihaplanmalar meydana getirmesinin bir sonucudur. Neden olduğu kesin bilinmemekle birlikte, yaşlanmaya bağlı olarak arttığı tespit edilmiştir. Özellikle yaşlılıkla birlikte deri altındaki yağ tabakasının kaybolması, derinin daha kıvrımlı ve dayanıksız bir hal alması bu hastalığı tetiklemektedir. 

Büllöz Pemfigoidin en çok görülme sebeplerinden biri de kullanılan ilaçlardır. Bazı ilaçların bu hastalığı artırdığı ortaya konmuştur. 

Kanser tedavisinde olduğu gibi, bazı ışın gerektiren müdahalelerde de dokular zarar görür ve büllöz pemfigoid hastalığına ortam oluşturur. 

Ayrıca sedef, multiple skleroz, ülseratif kolit, romatoid artrit, diyabet gibi hastalıklar da büllöz hastalığını artıran unsurlardır. 

Büllöz Pemfigoid Nasıl Teşhis Edilir?

Büllöz Pemfigoid daha çok esneyen deri kısımlarında görülür. Bu kısımlar, alt karın, üst uyluk ve koltuk altı gibi bölgelerdir. Kaşıntı ve kızarıklık şikayetleri ile başlar. Özellikle kızarıklıkların karakteri, hastalığı belirlemede önemli unsurdur. Kızarıklığın hemen dağılmayan, koyu kırmızı ve döküntülü olması büllöz pemfigoid hastalığını işaret eder. 

Bu kızarıklıklar vücudun nemli bölgelerine kolayca dağılabilmektedir ve özellikle göze bulaştığında ciddi göz kusurları ortaya koyabilir. Bu sebeple ağızda ve gözde benzer kızarıklıklar tespit edildiğinde geç kalınmadan müdahale edilmesi oldukça önemlidir.  

Cushing Sendromu Nedir?
Cushing sendromu endokrin sistemlerini etkileyen metabolik bir hastalıktır. Endokrinoloji doktorlarınca tanı ve tedavisi yapılmaktadır.
20lik Diş Çekildikten Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?
20 lik diş çekimi; ağız içinde bulunduğu yeri bakımından, diğer dişlerin çekiminden çok daha zordur. Ağzımızda üçüncü azı dişi 20 lik dişdir.
5 Soru ve Cevapla Grip Hakkında Bilmeniz Gerekenler:Grip Nedir,Grip Testleri
Havaların giderek soğumaya başlamasıyla soğuk algınlığı ve grip vakaları önümüzdeki günlerde ister istemez artmaya başlayacak.Grip hakkında bilmeniz gerekenler, grip hastalığının tanımı, tanısı ve tedavisi…
Soğuk Havalarda Kalp Krizi Riski Daha Çok Artıyor
Kışın soğuk hava tansiyonda yükselmeye yol açabiliyor. Aşırı soğuk havalar özellikle kalp hastaları için sağlık yönünden önemli riskleri de beraberinde getirmektedir.
Tırnakta Mantar Oluşumu Neden Olur ?
El ve ayak tırnaklarında çatlaklara ve küflü bir görüntüye neden olan tırnak mantarı, tedavi edilmezse tırnak kayıplarına dahi sebep olabilir
Brusella Nedir? Nasıl Bulaşır?
Brusella; son zamanlarda yayılan ve genel halk sağlığını bozan bir tahdittir. Brusella; aslında hastalığa sebep olan bakterinin adıdır. Çiğ sütte, koyun ve keçi idrarına temas neticesinde ortaya çıkar.
Arı Sokması İlk Yardımı Nasıl Olmalıdır?
Arı sokması sık karşılaşılan bir durum olup çoğunlukla bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşir.Ancak kimi zaman özellikle de alerjik bünyeli kişilerde hayatı tehdit eden ciddi sağlık sorunlarına…
Karaciğer Yağlanması ve Risk Faktörleri
Karaciğer yağlanması normal olmayan bir durumdur.Bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.Günümüzde özellikle kfazla kilolu kişilerde sık olarak görülür.Karaciğer yağlanmasına sebep olan bazı risk faktörleri…
Prolaktin Yüksekliği:Erkek ve Kadınlarda Prolaktin Yüksekliği
Prolaktin hormonu, beyinde hipofiz bezinin ön lobundan salgılanmakta olan bir hormondur.Prolaktin yüksekliği hem kadınlar hem de erkeklerde istenen bir durum değildir.Kadınlarda doğurganlığa olumsuz etki…
Çocuklarda Skorbüt Hastalığı Nedir?
Çocuklarda C vitamini eksikliğine skorbüt hastalığı denir
Çocuklarda Omuz Eğriliğine Dikkat
Çocuklarda omuz düşüklüğü omurga eğriliğinin habercisidir
Kemik Tümörü Nedir?
Kemik tümörü; tümör, kontrolsüz bölünen hücrelerin oluşturduğu kitle veya  şişliktir
Büllöz Pemfigoid, aslında bakteri ve virüslerle savaşması gereken bağışıklık sistemi unsurlarının, deri altına yerleşmesi ile bu dokularda iltihaplanmalar meydana getirmesinin bir sonucudur. 

" />
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com