Büllöz Pemfigoid Hastalığı Nedir?

10.09.2016 01:59 | Güncelleme: 27.09.2020 12:21 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Büllöz Pemfigoid, aslında bakteri ve virüslerle savaşması gereken bağışıklık sistemi unsurlarının, deri altına yerleşmesi ile bu dokularda iltihaplanmalar meydana getirmesinin bir sonucudur. 
Büllöz Pemfigoid Hastalığı Nedir?
A

Büllöz Pemfigoid sıklıkla 60 yaş üstündeki hastalarda görülür. 

Hastalık, vücutta su  toplayan kabarcıklar (büller) ile karakterize otoimmün bir hastalıktır.  

En çok rastlanan otoimmün büllöz hastalıktır. 

Başlangıçta kaşıntıdan başka şikayet yoktur. 

Daha sonra soyulan büllerde hassasiyet gittikçe artar. İlk aşamada cildiye ve dahiliye doktorlarına tedavi için başvurulmalıdır.

Büllöz Pemfigoid Neden Olur?

Büllöz Pemfigoid, aslında bakteri ve virüslerle savaşması gereken bağışıklık sistemi unsurlarının, deri altına yerleşmesi ile bu dokularda iltihaplanmalar meydana getirmesinin bir sonucudur. Neden olduğu kesin bilinmemekle birlikte, yaşlanmaya bağlı olarak arttığı tespit edilmiştir. Özellikle yaşlılıkla birlikte deri altındaki yağ tabakasının kaybolması, derinin daha kıvrımlı ve dayanıksız bir hal alması bu hastalığı tetiklemektedir. 

Büllöz Pemfigoidin en çok görülme sebeplerinden biri de kullanılan ilaçlardır. Bazı ilaçların bu hastalığı artırdığı ortaya konmuştur. 

Kanser tedavisinde olduğu gibi, bazı ışın gerektiren müdahalelerde de dokular zarar görür ve büllöz pemfigoid hastalığına ortam oluşturur. 

Ayrıca sedef, multiple skleroz, ülseratif kolit, romatoid artrit, diyabet gibi hastalıklar da büllöz hastalığını artıran unsurlardır. 

Büllöz Pemfigoid Nasıl Teşhis Edilir?

Büllöz Pemfigoid daha çok esneyen deri kısımlarında görülür. Bu kısımlar, alt karın, üst uyluk ve koltuk altı gibi bölgelerdir. Kaşıntı ve kızarıklık şikayetleri ile başlar. Özellikle kızarıklıkların karakteri, hastalığı belirlemede önemli unsurdur. Kızarıklığın hemen dağılmayan, koyu kırmızı ve döküntülü olması büllöz pemfigoid hastalığını işaret eder. 

Bu kızarıklıklar vücudun nemli bölgelerine kolayca dağılabilmektedir ve özellikle göze bulaştığında ciddi göz kusurları ortaya koyabilir. Bu sebeple ağızda ve gözde benzer kızarıklıklar tespit edildiğinde geç kalınmadan müdahale edilmesi oldukça önemlidir.  

Otoimmün Bozukluklar Nelerdir?
Bu makalemizde, bağışıklık sistemi hastalıklarının neler olduğundan ve nasıl ortaya çıktıklarından bahsedeceğiz.
Hamilelikte Pembe Kan Gelmesi: Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?
Hamilelik sırasında akıntı veya kanamalar anne adayları için korkutucu olabilir.Hamilelikte pembe akıntı görülmesi hamile kadınların sıklıkla merak ettiği bir konudur.Hamilelikte pembe…
İdrarda Neden Köpük Oluşur?
Köpüklü idrarın en önemli nedeni hızlı bir şekilde idrar yapmaktır. İdrarda neden köpük oluştuğu da sıklıkla merak edilen bir konudur.
Otoimmün Artrit Nedir?
Bu makalemizden, otoimmün artrit'in ne olduğunu, ne tür hastalıklara yol açtığını, belirtilerinin neler olduğunu öğrenebilir ve bunların yanı sıra teşhis, tedavi ve diğer bilgilere…
Hangi Çorba Hangi Hastalığa Şifa
Çorba; özellikle Anadolu sofralarında vazgeçilmezdir. Gerek lezzetli olması, gerek yemeğe mideyi hazırlayacak kıvamda olması, mideyi sıvı ile doldurarak daha az yemek yemeyi sağlaması…
Akciğer Kanserinde İlk Belirtiler
Akciğer kanseri; kanserler arasında en sık ölüme sebep olan kanserlerdendir. Bu sebeple gündemi sürekli meşgul eden ve toplumu korkutan bir hastalıktır. Sinsi bir hastalık olduğundan,…
Büllöz Pemfigoid, aslında bakteri ve virüslerle savaşması gereken bağışıklık sistemi unsurlarının, deri altına yerleşmesi ile bu dokularda iltihaplanmalar meydana getirmesinin bir sonucudur. 

" />
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com