Koyu Renkli Benlerde Cerrahi Uygulama Nasıldır?

12.03.2015 03:53 | Güncelleme: 30.11.2020 04:57 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Doğuştan gelen benler tıbbi olarak çoğu zaman bir önlem veya tedavi gerektirmez. Tehlikeli olan benler, sonradan meydana gelen ve sürekli olarak renk ve boyut olarak değişim gösteren benlerdir. 
Koyu Renkli Benlerde Cerrahi Uygulama Nasıldır?
A

Benler, çoğu zaman doğuştan gelir. Bunlar vücudun bir parçası kabul edilir ve tıbbi açıdan bir risk taşımaz. Ancak insan vücudunda, doğuştan olmayan, sonradan meydana gelen, hatta bazen gün geçtikçe rengi koyulaşan, hatta büyüyen benler meydana gelmektedir. Benlerin doğru tanımlanması, istenilen tedavinin doğru uygulanması için son derece önemlidir. 

Benler, bazen insana şirinlik, güzellik katsa da çoğu zaman istenmeyen oluşumlardır. Özellikle insanlar tanıtılırken bu şekilde tanımlanmaktan oldukça rahatsızlık duyarlar. Öte yandan sağlık açısından da sonradan çıkan benler istenmeyen oluşumlardır. 

Benlere Cerrahi Uygulama Nasıl Yapılır?

Doğuştan gelen benler tıbbi olarak çoğu zaman bir önlem veya tedavi gerektirmez. Tehlikeli olan benler, sonradan meydana gelen ve sürekli olarak renk ve boyut olarak değişim gösteren benlerdir. 

Doğuştan olan ben, kişiyi estetik açıdan rahatsız etmiyor ve kişinin böyle bir talebi yoksa, bu benleri cerrahi uygulama ile almak gerekmez.

El ve yüz gibi yoğun olarak güneş ışığına maruz kalan bölgelerde var olan koyu renkli benler çoğunlukla istenmeyen yapılardır. Hele ki benler büyüyor, renk ve şekli değişikliği oluyorsa doktorların pek çoğu bu benlerin alınmasını ve incelenmesini talep eder. Cilt üzerinde bulunan koyu renkli bu benler alınırken çevresindeki normal deri parçasının da bir bölümü kazınır. Bunun amacı olası bir kötü huy tümörüne karşı tedbirdir. 

Bu durum tıpkı yiyeceklerdeki küf gibidir. Küf, başta sadece bakteri yayılmasıdır. Renk ve tat değişimini daha sonradan meydana getirir. Bu sebeple bir kısmı küflenmiş malzemenin, küflü yerini atıp kalan kısmını tüketmek doğru değildir. Çünkü bu bölgelerde aynı bakterilerden bulunuyor ve henüz renk ve tat değişimi meydana getirmemiş olabilir. 

Işte bu sebeplerden dolayı benlere cerrahi müdahale edilirken, sağlıklı gibi görünen dokudan da bir miktar alınır ki, tümör olma ihtimaline karşı önlem alınmış olsun.Akromegali Nedir? Neden Olur?
Akromegali veya diğer ismi ile devlik hastalığı, büyüme hormonunun salgılandığı hipofiz bezinin aşırı çalışması sonucunda oluşmaktadır
Kalça Ağrısı Neden Olur?
Kalça bölgesinde kemik veya kasta hissedilen ağrıların pek çok nedeni olabilir
Diz Kireçlenmesinde PRP Tedavisi ve Horoz İbiği Uygulaması
Diz kireçlenmesi sıklıkla rastlanabilen bir hastalık olup yürümede zorluk yaptığından yaşam kalitesine de olumsuz tesirde bulunur
Ülserin Belirtileri Nelerdir?
Mide asidi midede salgılanır ve aşırı salgılandığında mide, sindirim sıvıları tarafından zarar görebilir
Hepatit Nedir? Neden Olur?
Karaciğerin bir virüs etkeni nedeniyle iltihaplanması durumu viral hepatit olarak isimlendirilmektedir
Sürekli Şüphe Paranoya Nedeni Olabiliyor
Hemen hemen her insan  farkında olarak ya da fark etmeksizin paranoya olan kimseler gibi şüphe içerisin de kaldıkları bir durumda o konuda takılı kalabiliyorlar
Nasır Nedir?
Nasır özellikle ayaklarda ve parmaklarda ağrı ve bazen de  yürüme bozukluğuyla sonuçlanabilen bir sağlık sorunudur
Hamilelik Zehirlenmesine Dikkat!
Gebelikte gerçekleşen zehirlenme bozulmuş bir gıda veya yanlış kullanılmış bir ilaç nedeniyle olabilir
Sarkom Nedir?
Sarkom, kötü huylu tümör anlamındadır ve geliştiği dokunun ismi ile adlandırılır
Klamidyoz Nedir?
Chlamydia trachomatis türü bakterinin neden olduğu bulaşıcı bir genital enfeksiyon hastalığıdır
Burun Estetiği Ne Zaman Yapılabilir?
Burun estetiği estetik amaçlı ya da nefes alma problemlerinden dolayı yapılan bir ameliyattır
Gıda Zehirlenmesine Neden Olan 3 Bakteri Nedir?
Besin tüketimi canlılar için olmazsa olmaz bir aktivitedir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com