Zevk Suyu Nedir? Zevk Suyu İle Hamile Kalınır mı?

11.09.2018 12:23 | Güncelleme: 19.03.2019 08:35 | Yazar: Dr. Cem Argun
Zevk Suyu cinsel ilişki, sevişme veya ön sevişme sürecinde sperm boşalması yani ejekulasyon öncesi süreçte erkeğin cinsel organından gelen şeffaf sıvıya verilen isimdir.Zevk suyunu tıbbi olarak da erkeklerde prostat bezinden salgılanan bir sıvı olarak tanımlayabiliriz.Cinsel ilişki ve birliktelik sırasında zevk suyu ile hamile kalınıp kalınmayacağı da çiftler arasında sıklıkla merak edilen bir konudur.Zevk suyu İngilizce'de ise precum olarak bilinmektedir.Cinsel ilişkiden zevk alınması ve tahrik olunması sonrası salgılandığından dolayı sıvıya bu isim verilmiştir.
Zevk Suyu Nedir? Zevk Suyu İle Hamile Kalınır mı?
A

Zevk Suyu Nedir?

Zevk Suyu erkeklerde cinsel ilişki, sevişme veya ön sevişme sürecinde penisin uyarıılmasının ardından sperm boşalması yani ejekulasyon öncesi süreçte erkeğin cinsel organından gelen şeffaf sıvıya verilen isimdir.

Halk arasında zevk suyu olarak isimlendirilen bu sıvının tıptaki adı ise prostat sıvısıdır.
Prostat  bezi sadece erkeklerde bulunan ve ortalama 17-20 gram büyüklüğünde bir bezdir.Şekil olarak kestaneye benzer.Prostat bezinin temel vazifesi ise prostat salgısını üretmektir.
Prostat salgısı ise cinsel ilişkinin gerçekleşmesinde önemli role sahiptir.

Zevk suyu olarak da bilinen prostat salgısı erkeğin sperm hücrelerinin canlılığının korunması ve sperm hücrelerinin taşınmasında işlev görmektedir.
Prostat salgısı aynı zamanda erkeğin menisinin renginin oluşumunda da görevlidir.

Cinsel ilişki sonrası boşalma ile zaten bu sıvı da atılmaktadır.Yani erkeğin orgazmı sonrası meni ile birlikte prostat salgısı da atılmakta ve korunmasız ilişkilerde vajinaya ulaşmaktadır.

Zevk suyu ile hamile kalınır mı?

Zevk suyu ile hamile kalınıp kalınmayacağı da özellikle genç çiftler arasında çok merak edilmektedir.
Ülkemizde özellikle evlilik öncesi ilişkilerde en çok kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biri dışarı boşalmadır.Ancak dışarı boşalma öncesi penis vajina içinde gitgel hareketi yaparken penisten vajina temas eden ve zevk suyu olarak da bilinen prostat salgısından hamile kalınıp kalınmayacağına dair Tahlil.com'a binlerce soru geliyor.Dışarı boşalma güvenilir bir doğum kontrol yöntemi değildir.
Tahlil.com uzmanları olarak bu konuda halkımızı bilgilendirmek istiyoruz.

Zevk Suyu ile Hamile Kalınır mı

Zevk suyu olarak da bilinen prostat sıvısı nadiren de olsa sperm hücresi içerebilir.Bu nedenle düşük bir olasılık da olsa zevk suyunda bulunan sperm hücrelerinin kadını hamile bırakma olasılığı vardır.Zaten doğum kontrol metodları arasında bulunan dışarıya boşalma güvenilir bir doğum kontrol yöntemi değildir.Bu nedenle zevk suyu az bir olasılıkla da olsa  gebeliğe yol açabilir.Bu nedenle hamile kalmak istemeyen kadınlar dışarı boşalma yönteminden uzak durmalıdır. Erkeğin dışarı boşalma yöntemi yerine prezervatif kullanması en sağlıklı önlem olacaktır.

Zevk suyu ile hamile kalmaktan korunmak için ne yapılmalıdır?

Cinsel ilişki sırasında geri çekme veya dışarı boşalma yöntemi ile korunanlarda istenmeyen gebeliklerin oluşmasına nadir de olsa yol açabilir. Bu tür bir riske girmek istemeyen çiftler için en doğru ve güvenilir yöntem ise önceden de belirtiğimiz üzere ilişki sırasında prezervatif bir diğer adıyla da kondom kullanılmasıdır.

Doğum kontrol haplarının kullanılması, halk arasında spiral olarak da bilinen rahim içi araçlarının kullanılması da hamileliğe karşı koruyucu önlemler olarak değerlendirilmelidir.
Şüpheli ve korunmasız ilişkilerde hamilelik şüphesi varlığında hele ilişkinin olduğu günler de kadında yumurtlama dönemine denk geliyorsa ertesi gün haplarının da kullanılması gündeme gelebilir.Ancak Tahlil.com olarak ertesi gün haplarının kesinlikle doktor kontrolünde ve önerisinde kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

Zevk suyu ile hamile kalınıp kalınmayacağı konusunda çok daha detaylı bilgi almak ve Tahlil.com uzmanlarına zevk suyu ile ilgili sorunuzu sormak için aşağıdaki bölüme yorum olarak sorunuzu yazabilirsiniz.

Uzmanlarımız en kısa sürede sizleri bilgilendirecektir.

Zevk suyu veya başka nedenlerle hamilelik nasıl oluşur konusunda bilgi almak ve Tahlil.com uzmanlarının bu konudaki diğer yazılarını okumak için tıklayınız...

YORUMLAR

layla | 17.12.2018 08:28

Merhabalar. regl im bittikten sonra(4 gün sürüyor) 2.gün akşamı ve ertesi gün sabahı geri çekilme yoluyla ilişkiye girdim. fakat sonrasında zevk suyu durumu ve spermlerin kanalda 3güne kadar yaşayabildiği düşünceleri içimi kemirdiğinden ilk ilişkiden sonraki 4.günde ella kullandım. yumurtlama dönemim olmadığından ve biraz geç de olsa ella kullandığımdan hamile kalma durumum var mıdır ?

Tahlil.Com | 25.12.2018 11:58

Yaşamış olduğunuz bu tarz bir ilişki sonrası  gebelik şansı yok denecek kadar azdır
Fakat bu işler şakaya da gelmez. Beklenen adet tarihinde  en az 3-4 gün gecikme olursa tedbiren de olsa  hamilelik testi yaptırılabilir.

Gebelik testi ve hamile kalma olasılığına dair sitemizde yayınlanmış yazıları, sorulmuş benzer  soru ve uzmanlarımızın verdiği cevapları okumak için tıklayınız......

sudexoa | 09.09.2018 11:57

Çok acill lütfen yardım edin Sürtünme yoluyla bir ilişki yaşadım boşalma göbeğime oldu ama zevk suyu beni korkutuyor ve yumurtlama dönemimdeyim ella hap kullanmalı mıyım

Tahlil.Com | 11.09.2018 12:01
Bu durumda gebelik mümkün gözükmüyor.Ertesi gün haplarını doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
o.bastan | 28.12.2017 08:57

ben yeni evli bi bayanım.. eşimle ilişki anında canım çok acıyor ve ilişki gerçekleştirmiyor kendimi istem dışı çok kasıyorum ne yapmam gerekiyor bunu nasıl yenebilirim?

Tahlil.Com | 02.10.2014 10:44
Kadın doğum uzmanına gitmeniz ve muayene olması gereklidir..
namiqabdullayev675 | 12.09.2017 02:31

Merhaba. Bir kaç defa sürtünerek bakirelik bozulmadan ilişkiye girdik. Zevk suyu vajinaya sürtünerek çok az dokundu. Sperm gelince ise vajinanin etrafına döküldü.Sora temizlendi.Bu halde hamile kalınır mi?

Tahlil.Com | 12.09.2017 02:31
Bakire olmanız gebelik oluşumuna engel bir durum değildir.Vajinaya sperm hücresinin temas etmesi durumunda düşük de olsa gebelik riski oluşur.Beklenen adet tarihinizde gecikme olursa bir gebelik testi yaptırmanızda fayda var.
thebestalkis | 28.08.2017 05:20

İyi günler,gerçek bir ilişki yaşanmadı.Elime zevk suyu bulaşmadığını bilmiyorum ama elim kuruydu onu biliyorum.Herhangi bir boşalma durumu da olmadı.Sadece parmağımla içeriye giriş oldu.Tedbir amaçlı 16 saat sonra Ella hap kullandık. Sonraki aylar normal zamanlarda, normal miktarda
sürede 5 er gün adet görüldü.Yani ilaçtan sonraki 2 ay normal biçimde adet görülmüş oldu.Her sey normal mi?

Tahlil.Com | 28.08.2017 05:20

Yaşadığı ilişki sonrası adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Halk arasında üstüne görme denen tıp dilinde de yerleşme kanaması olarak bilinen ve adet kanamasından tamamen farklı bir kanama vardır.
Ne yazık ki bu konuda internette yalan yanlış bilgiler dolaşıyor.Üstüne görme kanaması asla adet kanaması gibi yoğun olmaz.Zaten gebeliklerde nadiren görülen bir durumdur.
Üstüne görme ile adet kanaması nasıl ayırt edilir konusunda detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız....

Elçin | 08.04.2017 09:55

Merhaba.bugün adet oldum ilk günüm. Pedime çok fazla akmıyor 1-2 damla bir şey akıyor.Lavaboya gittiğimde ise normal akıyor.Normal kırmızı renkte.Sebebi ne olabilir acaba?

Tahlil.Com | 08.04.2017 09:55
Gebelik şüpheniz var ise ve üstüne görme durumu olduğunu düşünüyorsanız şöyle belirteyim üstüne görme normal adet kanamasından çok daha yoğunluğu az(tuvalete çıktığınızda da aynı şekilde) ve daha farklı renkte kısa süren bir kanama olur.Fakat bahsettiğiniz durum çok üstüne görme durumunu düşündürmüyor.Yine de emin olmak istiyorsanız gebelik testi yapmanızda bir sakınca olmaz.
Gebelik şüpheniz yoksa da kadın doğum doktoruna muayene olmanızda fayda vardır.
barutelcin659 | 03.04.2017 10:51

Surtunme yolu ile ilskim oldu.zevk suyundan korkuyorum.zevk suyu ile hamile kalma ihtimali yuksek midir?1 2 damla zevk suyu girmis olsa bile kesin hamilelik olur mu?adet sancici gibi sancim ve goguslerimde agri var sebebi nedir

Tahlil.Com | 03.04.2017 10:51

Sürtünme ve benzeri  ilişkilerde hamile kalmak neredeyse imkansızdır.
Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır.
Bu konuda genç çiftleri uyarmalıyız.
Orgazm sonrası erkeğin menisinde bulunan sperm hücreleri vajina ile temas etmemeli ve vajinaya girmemelidir.
Vajinaya temas şüphesi var ise, adet gecikmesi olup olmadığına bakılmalıdır.
Böyle bir durum var ise, her ne kadar gebelik olasılığı çok düşük olsa da, içinizin rahatlaması için gebelik testi yapılabilir.

Konuya dair Tahlil.com doktorlarının yazılarını ve sorulmuş benzer sorular ile uzmanlarımızca  verilmiş cevapları okumanızı öneriyoruz.


Dicle Oguzkaya | 15.06.2016 05:57

Vajinaya zevk suyu degmis olsa hamilelik riski var midir ?

Tahlil.Com | 16.06.2016 10:17

Herhangi bir tahlil sonucu sormamışsınız.Ancak merak ettiğiniz konularla ilgili olarak sitemizde bir çok yazı yayınladık ve soru cevapladık.
Dilerseniz merak ettiğiniz konulara dair sitemizdeki yazılarımızdan yararlanabilirsiniz.

Tahlil.com'un arama motorunu kullanarak site içinde dilediğiniz konuyu araştırmak için tıklayınız....

Dicle Oguzkaya | 14.06.2016 02:03

Zevk suyu vajinaya temas ederse hamilelik riski var midir ?

Tahlil.Com | 15.06.2016 05:41
Vajinaya sperm teması halinde, ve bunun da içeride yumurta ile birleşmesi durumunda  her zaman bir hamilelik şansı vardır.
haticecerenaslan22 | 07.11.2015 02:13

Biz erkek arkadasimla iliskiye girdik ve arada prezervatif vardi erkek arkadasim icimde bosalmadi bacagima bosaldi sonra ertesi gun hapi ictim 4 kere hamilelik testi yaptim negatif ama adetim 5 gun gecikti hic bir hamilelik belirtisi yok hamile miym

Tahlil.Com | 07.11.2015 10:35
Büyük ihtimalle yaşanan stresten dolayı bir gecikme yaşanıyor. Önerimiz sakince bir süre daha regl olmanın beklenmesi, gene gecikme yaşanırsa bir kadın doğum uzmanına başvurulmasıdır. 
DAHA FAZLA GÖSTER
Sperm Kalitesini Artıran Öneriler
Spermlerin dölleme görevlerini yerine getirebilmesi için sayılarının, hareketlerinin, hücre yapısının normal düzeyde olması gerekir
Cinsel Fetişizm Nedir?
Cinsel fetiş geniş tanımıyla bir objeye takıntı yoluyla gelişen cinsel uyarıdır
Vücut Kıvrımları Erkeği Baştan Çıkarır
Vücutta bulunan bazı özellikler doğru kullanılırsa; cinsel hayatınıza renk geldiğini gözlemlemiş olursunuz
Cinsel Sorunları Arkadaşınızla Değil, Eşinizle Tartışın
Cinsel problemler, konuştukça aşılır
 Kadınlarda İlk İlişki Korkusu Nasıldır?
Kadınlarda ilk kez cinsel ilişkiye girmeden önce ister istemez az da olsa bir korku bulunur
İsteksizlik Sorununa Beslenme ile Çözüm
Cinsel isteksizlik pek çok çiftin ortak sorunudur
Kadında Orgazmı Engelleyen Faktörler
Kadın orgazmı; cinsel ilişkinin verimliliği açısından çok önemlidir
Beyin Aşkı Nasıl Algılar
Beyin, farklı loblardan oluşan bir bütündür
Kadın Orgazmı Neden Önemlidir?
Orgazm; cinsel ilişki esnasında duyulan hazzın had safhaya ulaşması ve boşalma ihtiyacıdır
Büyük Organ Kadını Korkutuyor
Erkekler genel olarak, hep daha büyük bir organ ister
Penis Eğriliğinde Tedavi Mümkün Mü?
Penis eğriliği; Penisin, belli bir yerde, belli bir tarafa doğru eğik olması durumudur
Cinsel Hayatı Canlı Tutan Sır Nedir?
Sır; bilinmeyen, gizli tutulan şeylere denir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com