Dağ veya Yükseklik hastalığı nedir?

Yayın Tarihi : 2017/03/27 18:32 • Güncelleme Tarihi : 2024/02/07 08:24 •

Dağ hastalığının nedeni yüksek irtifalarda oksijen oranının azlığıdır.

Dağ veya Yükseklik hastalığı nedir?

Yükselti arttıkça havada bulunan gazlar değişir. Her 2 yüz metre yükseldiğinde bir birim oksijen miktarı azalır. Dağ hastalığının nedeni yüksek irtifalarda oksijen oranının azlığıdır. Yüksek bir dağa çıkan ve bu konuda hassas kişilerde görülür. Hastalığa dağ hastalığı denmesinin sebebi de tam olarak budur.
En yaygın belirtileri baş dönme, gözlerin kararması, baş ağrısı, halsizlik, uykusuzluk ve strestir.
Bu belirtilerden sonra hasta hemen düşük irtifalara götürülmelidir.
Bu durumu önlemek için yavaş yavaş irtifayı yükseltmek gerekir. Bunun sebebi ise işi hızlı yapınca vücudun kendini az oksijene tolere edememesidir. Bu da hastalığa yol açar. 
Geceler ise gündüz olan irtifadan daha düşük irtifada uyumak gerekir. İrtifa; oksijen yoğunluğunu ifade eder.

Oksijen Neden Çarpar?

Oksijen herkesin bildiği gibi, oksijenli solunum yapan her canlının ihtiyacı olan, atmosferden temin edilen bir gazdır. Ancak herkesin bilmediği mesele, havadan alınan tek gazın oksijen olmadığı, hatta havadan alınan oksijenin sadece yüzde 21 dir. Kalanı ise yüzde 78 azot, yüzde 1 diğer gazlardır. Yani sanıldığı gibi ne kadar oksijen olursa o kadar iyi değildir. Hatta yüzde yüz oksijen, vücudun tolere edemeyeceği ve akciğerleri patlatacak bir orandır.

İşte bu sebeple oksijen miktarı ve vücut toleresi değişen değerlerdir. Mesela; yüksek yerlerde yaşayan insanlar oranın oksijen oranına alışıktır ve onu tolere ederler, deniz seviyesinde yaşayan insanlar oranın oksijen oranına alışıktır ve onu tolere ederler, yaylalarda yaşayan insanlar oranın oksijen oranına alışıktır ve onu tolere ederler... bu alanların her birinin oksijen oranları farklı olduğu için, bu doğada yaşayan insanların tolereleri de ona göre değişir.

Bu durum tabii ki çevresel koşulların etkisiyle ve zamanla değişebilir. Yani aslında yaylada yaşayan bir insan, deniz seviyesinde bir bölgeye taşınsa, başta nefes alamıyormuş, daralıyormuş gibi hisseder. Ancak aradan birkaç hafta geçtikten sonra hiç bir zorluk çekmeden hayatına devam eder.

Bir insan dağcılık faaliyetlerine başladığında başta çabuk yorulur ve yükseklerde daraldığını hisseder. Ancak bu faaliyetin sıklığını artırdığında oksijen toleresi değiştiği için bu zorlukları yaşamaz.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?