;

Depresyon Geçirdiğiniz Nasıl Anlaşılır? Belirtiler ve Pratik Çözüm Önerileri

Yayın Tarihi : 2015/05/08 10:38 • Güncelleme Tarihi : 2015/05/08 10:38 •
Depresyon kişinin sosyal işlevlerini ve günlük yaşama dair etkinliklerini rahatsız eden bir durumdur

Depresyon kişinin sosyal işlevlerini ve günlük yaşama dair etkinliklerini rahatsız eden bir durumdur.Beraberinde  melankoli ve keder duyguları da bulunmaktadır.
Günümüzde üzgün olma durumu, moral bozukluğu ve motivasyon eksiklikleri, depresif olma hali depresyonla karıştırılmaktadır.
Depresyon tıbbi bir teşhistir.Normal üzüntü hissinden çok daha yoğun bir duygusal durumu ifade eder. Şiddetli üzüntü ve umutsuzluk hissi vardır ve en az iki hafta sürer.Her depresyon aynı değildir ve depresyon belirtileri depresyonun türüne göre değişir.
Yaşanan travmalar,kullanılan ilaçlar,iş değişikliği,taşınma gibi yaşamsal değişiklikler,fiziksel,duygusal, cinsel istismarlar depresyonu tetikleyici etkenler olabilir.

Belli başlı depresyon belirtileri nelerdir?

* Derin üzüntü, ilgi kaybı,uykusuzluk ve yeme sorunları

* Ani ruh hali değişiklikleri

* Daha önceden yapılan işler ve aktivitelerden zevk almamak

* Dikkat dağınıklığı,huzursuzluk,çevreye karşı ilgisizlik

* Değersizlik,umutsuzluk,karamsarlık,ölme isteği

Depresyon varlığında ruhsal belirtilerin yanında başka belirtiler de gözlenebilir.Bunların başlıcaları; sinir sistemi rahatsızlıkları,cinsel sorunlar,kas ve baş ağrıları,kalp rahatsızlıkları,yorgunluktur.
Uzun süreli depresyonlarda psikiyatristlerden destek almak gerekebilir.

Depresyondan Kurtulmak İçin İlaç Kullanmadan da Alınabilecek Tedbirler Vardır:

Kısa süreli bir ruh hali içerisindeyseniz ve depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız insanlardan soyutlanmış bir yaşam sürmeyi.
Kendinize bir hobi edinin,yürüyüşe çıkın,arkadaşlarınızla bir arada bulunun.
Geçmişte yaşadığınız sorunları düşünüp değerlendirmenizde bir sakınca yoktur.Ancak olayları sürekli gözünüzde canlandırıp tekrar tekrar yaşamak akıl sağlığınız için zararlı olabilir.
Yaşadığınız sorunları o yer ve zamanda bırakıp önünüze bakın.
En önemlisi de sürekli gülümseyin çünkü göreceksiniz ki gülmek depresyon dahil pek çok sorununuzu çözmenize yardım edecektir.

Yorumlar

Yorum
; ;