Dişlerinize Bunu Yapmayın!

12.01.2016 10:23 | Güncelleme: 30.11.2020 04:45 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
80 tonluk ağırlığa dayanabilen dişler ne oluyorda çürük hale geliyor?
Dişlerinize Bunu Yapmayın!
A

80 tonluk ağırlığa dayanabilen dişler ne oluyorda çürük hale geliyor? Yapılan araştırmalar bir dişin, 80 ton basınca kadar dayabildiğini gösteriyor. Bu kadar sağlam bir kemiğin çok basit besinlerle kırılması, çürükler meydana getirerek sağlıksızlaşması insanı hayretlere düşürüyor. 

Diş Sağlığı Neden Bozulur?

Diş sağlığını korumak, vücut sağlığını korumak için oldukça önemli bir unsurdur. Tüketilen besinlerin hepsi öncelikle dişlerde öğütülür, fiziksel sindirimi başlar, daha sonra mideye inerek kimyasal sindirimi gerçekleşir ve kan dolaşımına katılır. Sağlıksız diş bulunan ağızda, zararlı pek çok bakteri bulunur. Bu bakteriler, besinlerle birlikte mideye, buradan da kana karışarak bütün vücudu dolaşır. Hassas olan bölgelerde ise hastalıklara sebep olur. Bu sebeple ağız temizliği dediğimiz durum, sadece diş temizliği, ağız kokusu değil tüm vücudu ilgilendiren bir sağlık durumudur. 

Hangi Davranışlar Diş Sağlığını Bozar?

Dişleriniz mine tabakası ile kaplıdır ve bu dış kısım dişi çevresel etkilere karşı korur. Eğer sıcak-soğuk değişimi fazla olacak şekilde besin tüketirseniz, bu geçişler mine tabakasının duyarlılığını artırır ve diş sızlamaları meydana gelir.

dişlerinizle sert kabuklu yemişleri kırmaya çalışırsanız bu mine tabakasını çatlatacak, dişlerinizi enfeksiyona açık hale getirecektir. Yani dişleri çürütecek olan bakteriler bu çatlaklardan dişe sızacak ve dişleri içten eritmeye başlayacaktır. 

Şekerli ve asitli besinler ise, mine tabakasını direk eriten besinlerdir. Bunların çok tüketilmesi, dişin koruyucu tabakasının ortadan kalkmasına sebep olduğundan, dişler kolaylıkla kırılacak, çürüyecek ve dökülecektir. 

Diş Sağlığını Nasıl Korumalıyız?

Diş sağlığının en önemli kuralı temizliktir. Çünkü yediğiniz her besin, girintili çıkıntılı olan dişler arasında kalır ki, bu da orada bakteri üremesine sebep olur. Bu sebeple günde 2 kez dişler fırçalanmalı ve fırçanın ulaşamadığı bölgeler diş ipi ile temizlenmelidir. Ayrıca gün içinde çok su içerek de dişlerin üzerinde ve arasında yiyecek kalıntısı kalmasının önüne geçilmelidir. Skleroderma (Deri Kalınlaşması) Nedir?
Deri sertleşmesi ( Skleroderma ), çoğunlukla 20-40 yaş arasındaki kadınların yaşadığı bir sorundur
Prolaktin Hormonu Yüksekliği Gebeliği Engeller mi?
Prolaktin hormonu; gebelik, regl dönemi, stres gibi sebeplerle yükselir
Adet Ağrısında Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?
Adet dönemi; kadının döllenmeyen yumurtayı attığı dönemdir
Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri Nasıl Olur?
Panik atak, günümüzde sık karşılaştığımız bir psikolojik sorundur
HIV (insan bağışıklık yetmezliği virüsü) AIDS Belirtileri Nedir?
HIV (insan bağışıklık yetmezliği virüsü) , AIDS'e (edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromu) neden olmaktadır
Alzheimer Hastalığı Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi
Alzheimer hastalığı, beyindeki sinir hücrelerinin dejenerasyonuyla birlikte beyin dokusunun hasarına neden olan bir hastalıktır
İdrar Kaçırmanın Çeşitli Nedenleri, Tanısı ve Öneriler
Mesanenin idrar depolama işlevinin aksadığı durumlarda idrar kaçırma ortaya çıkar
Prof.Dr.Mustafa Cesur Obezite Cerrahisi Sonrası Hızlı Kilo Kaybı ile Kalp Krizi Riskini Araştırdı
Obezite cerrahisi sonrası hızlı şekilde kilo kaybedenlerde kalp krizi riskinin artıp artmadığı sıklıkla merak edilen bir konudur
Doç.Dr.Asuman Sevin Kulak Estetiği ve Kepçe Kulak Tedavisini Anlatıyor
Ankara Koru Hastanesi doktorlarından, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Prof.Dr.Asuman Sevin kulak estetiği konusunda Tahlil.com okurlarını bilgilendiriyor.
Hipertiroidi Nedir? Hipertiroidi Belirtileri Nelerdir?
Hipertiroidi, bir tiroid bezi hastalığıdır
Göğüs Duvarı Şekil Bozuklukları Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?
Göğüs duvarı deformitesi olarak da bilinen göğüs duvarı şekil bozuklukları halk arasında sıkça bilinmektedir
Aşırı Terlemeler Artık Çözümsüz Değil
Aşırı terleme, herhangi bir aktivite, sıcaklık veya stress ortamında veya hiç birşey olmadan vücudun özellikle el, koltuk altı, yüz ve ayak bölgesinde kişiyi rahatsız edecek şekildeki fazla terlemeler…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com