D Vitamini

25.07.2018 11:31
D vitamini; yağda eriyen vitaminler arasında yer almaktadır.
D Vitamini
A

D vitamini; yağda eriyen vitaminler arasında yer almaktadır. D vitamin, kalsiyum ve fosfor metabolizması için hayati öneme taşır. Bu da kemik sağlığımız için çok önemlidir. Özellikle gelişim çağında ki çocuklar için daha da önem kazanmaktadır.
D vitamini eksikliği dünyada yüksek oranda görülmektedir. Dünya genelinde ortalama %20 ye yakın kişide D vitamini eksikliği görülmektedir .Yaş ilerledikçe yüzde yükselmektedir.
Bu  D vitamin şekilde vücuda alınır birincisi besinlerle diğer bir yol ise cildimizin ışınları kullanarak ürettiği D vitaminidir.  Bu yüzden günde en az 10-15 dk güneşlenmemiz ve yeterli beslenmemiz çok önemlidir.
 
ABD Sağlık Bakanlığı verilerine göre çeşitli durumlarda ihtiyaç duyulan günlük D vitamini ihtiyacı şu şekilde belirlenmiş;
0-7 Ay: 10 mikrogram
7-12 Ay: 5 mikrogram
1-3 Yaş: 15 mikrogram
4-8 Yaş: 15 mikrogram
9-70 Yaş: 15 mikrogram
70 Yaş Üstü: 20 mikrogram- 
 Karaciğer hastalığı, hipertiroidi, koyu ten rengi ve ilaçlar D vitamin düzeylerinin azalmasına sebep olabilmektedir. Bu azalmalar sonucunda kemik ağrıları ,diyabet ,depresyon,halsizlik kas krapları kemiklerde zayıflama,sık sık soğuk algınlığı yaşamak, baş terlemesi görülebilmektedir.Ayrıca daha ciddi hastalıklara ( kanserler, kardiyovasküler hastalıklar gibi) sebep olabilmektedir
Fazla D vitamini. genellikle ilaç takviyesi durumunda ortaya çıkmaktadır.Bu yüzden bu takviyeler doktor kontrolünde kullanılmalıdır.Düzenli olarak fazla D vitamininin daha hafif belirtileri  mide bulantısı, kusma, kabızlık, iştah kaybı, güçsüzlük ve kilo kaybı olmakla birlikte D vitamin değeri çok yüksek olduğu durumda kalp ve ciğerlerde kalsiyum birikimine, zihin karışıklığına, böbreklerde hasara veya böbrek taşına yol açabilmektedir.
Referans Aralığı:        KIŞ;        8,8 - 46,3 ng/mL
                                        YAZ;       15,7 - 60,3 ng/mL
D vitamini bakımından zengin bazı besinler” Balık yağı, Somon balığı ,Uskumru ,Ton balığı, Sardalye , ,Soya , İnek sütü, Mantar, Yumurta, Süt ürünleri (peynir, tereyağı) ,İstiridye örnek olarak verilebilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Hamilelikte Amniyosentez ve Bilinmesi Gerekenler
Hamilelik sürecinde doktorun gerek görmesi durumunda amniyosentez yöntemi ile bebeği anne karnında çepeçevre sararak dış tehlikelerden koruyan amniyon sıvısından örnek…
Kanserde Erken Tanı Nedir?
Erken tanı; özellikle kanserlerde çok önemlidir.
Anti SCL 70 Testi Nedir? Anti SCL 70 Pozitifliği Ne Zaman Olur?
SCL 70 testi, bağ dokusu hastalıkları ve skleroderma tanısında kullanılan bir oto antikor testidir.
Hamilelikte Yapılan Üçlü Tarama Testi
Üçlü tarama testi ile henüz anne karnında olan bebekte olabilecek 3 hastalık hakkında fikir sahibi olunabilir.
Kan Testi Nedir? Kan Testi Çeşitleri Nelerdir?
Kan testi birçok hastalığın tanısında gerek tanı koymak gerekse tanıya yardımcı koymak amacıyla doktorlar tarafından istenen tıbbi tahlillere verilen genel isimdir. Doktorlar hastalardan şüphelendikleri…
Biyokimya Kan Tahlili Parametreleri Nelerdir?
Biyokimya tahlilleri, pek çok parametreden oluşan geniş kapsamlı test grubudur.Biyokimya kan tahlili parametrelerini birlikte inceleyelim.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com