Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Sürede Etki Eder?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 26.02.2021 10:03
Özellikle yeni evlenecek çiftler ilk gece için korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanırlar. Bu hususta dikkat edilmesi gereken kurallar vardır.
Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Sürede Etki Eder?
A

Doğum kontrol yöntemleri istenmeyen gebelikleri engelleme şekilleridir. Doğum kontrolü, çok çeşitlidir. Her kişi kendi durumuna göre olan yöntemi tercih eder. Örneğin; yeni evlenecek kişiler doğum kontrol hapı ile korunmayı tercih ederken, doğum yapmış kişiler spiral ile korunmayı tercih ederler. Hepsinin kendi içinde olumlu ve olumsuz yönleri vardır. 

Evlilik Öncesi Neden Doğum Kontrol Hapı?

Doğum kontrol hapı, hormonları dengelemek ve düzenlemek suretiyle, yumurtalığı kontrol ederek gebeliği engelleyen bir yöntemdir. Ayrıca sadece gebeliği engellemek değil, adet düzensizliği gibi sıkıntılar yaşayan insanların da hormonlarının dengelenmesinde uygun bir tedavi yöntemidir. 

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özellikle yeni evlenecek çiftler ilk gece için korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanırlar. Bu hususta dikkat edilmesi gereken ise; ilaca erken başlamaktır. Sadece bir hafta süre ile kullanılan ilaç korunmak için yeterli değildir. Çünkü hormonların düzenlenmesi ve vücudun buna uyum sağlaması için bir sürece ihtiyaç vardır. Bu sebeple düğünden bir ay öncesinde doğum kontrol hapı kullanmaya başlamalıdır. 

Ancak bu yöntemle kişi, düğün zamanı adet olmaktan korunmuş olur. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, doğum kontrol hapı, sadece gebelikten korunmada değil, adet düzenlemesinde de görev aldığından dolayı, adet takviminizi de düzenleyecektir. 

Bunun dışında doğum kontrol hapları kullanırken, her gün aynı saatlerde alınmalıdır. Bu sayede hormonların her gün periyodik şekilde uyarılması sağlanır ve düzenlemesi gerçekleşir. 

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Bırakılılr?

Gebelik düşünen kişiler, doğum kontrol hapını bırakmalıdır. Bu sayede yumurtalıklar yeniden gebeliğe hazır hale gelirler. Ancak doğum kontrol hapına başlarken nasıl ki etkin olması için bir ay gibi bir süreye ihtiyaç varsa, bırakınca da gebe kalmak için böyle bir zamana ihtiyaç vardır. 
IGF-1 Testi (İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1) Nedir?
IGF-1 testi ( İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1) büyüme bozukluklarının nedenlerinin araştırılmasında genellikle endokrinoloji uzmanlarınca istenen bir tahlildir.
Kanser Şüphelenilen Hastalarda İstenilen Tahliller Nelerdir?
Çağımızda yayılma hızı en çok olan hastalıklardan bir tanesi de kanserdir. Kanserden şüphelenilen hastalardan bir takım tahliller istenir.Aşağıdaki yazımızda kanserden şüphelenilen…
Bilirübin Yüksekliği Nedir? Hangi Durumlarda Bilirübin Yüksekliği Olur?
Kan tahlilinde bilirübin testi yüksekliği normalin dışında bir durumdur. Bilirübin yüksekliğinin sebebi farklı nedenlere bağlı olabilir.Bilirübin alyuvar olarak da bildiğimiz…
CPK Testi
Bu yazımızda, CPK testlerinin ne olduğunu, nasıl yapıldığını, neden yapıldığını, sonuçlarınızın nasıl olması gerektiğine dair tüm cevapları bulabilirsiniz.
Tahlil Sonuçlarınızı Sormak İçin Sitemize Ücretsiz Üye Olabilirsiniz
Tahlil.com doktorlarına merak ettiğinin ve yorumlanmasını istediğiniz tahlillerinizi sorabilirsiniz.
Gebelik Testi Nedir? Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?
Gebelik testi yaptırmak için en uygun zamanın ne olduğu anne adayları ve gebelik şüphesi duyan kadınların sıkça merak ettiği bir konudur.Bu yazımızda gebelik testi ve gebelik testinin…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com