Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Sürede Etki Eder?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 26.02.2021 10:03
Özellikle yeni evlenecek çiftler ilk gece için korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanırlar. Bu hususta dikkat edilmesi gereken kurallar vardır.
Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Sürede Etki Eder?
A

Doğum kontrol yöntemleri istenmeyen gebelikleri engelleme şekilleridir. Doğum kontrolü, çok çeşitlidir. Her kişi kendi durumuna göre olan yöntemi tercih eder. Örneğin; yeni evlenecek kişiler doğum kontrol hapı ile korunmayı tercih ederken, doğum yapmış kişiler spiral ile korunmayı tercih ederler. Hepsinin kendi içinde olumlu ve olumsuz yönleri vardır. 

Evlilik Öncesi Neden Doğum Kontrol Hapı?

Doğum kontrol hapı, hormonları dengelemek ve düzenlemek suretiyle, yumurtalığı kontrol ederek gebeliği engelleyen bir yöntemdir. Ayrıca sadece gebeliği engellemek değil, adet düzensizliği gibi sıkıntılar yaşayan insanların da hormonlarının dengelenmesinde uygun bir tedavi yöntemidir. 

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özellikle yeni evlenecek çiftler ilk gece için korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanırlar. Bu hususta dikkat edilmesi gereken ise; ilaca erken başlamaktır. Sadece bir hafta süre ile kullanılan ilaç korunmak için yeterli değildir. Çünkü hormonların düzenlenmesi ve vücudun buna uyum sağlaması için bir sürece ihtiyaç vardır. Bu sebeple düğünden bir ay öncesinde doğum kontrol hapı kullanmaya başlamalıdır. 

Ancak bu yöntemle kişi, düğün zamanı adet olmaktan korunmuş olur. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, doğum kontrol hapı, sadece gebelikten korunmada değil, adet düzenlemesinde de görev aldığından dolayı, adet takviminizi de düzenleyecektir. 

Bunun dışında doğum kontrol hapları kullanırken, her gün aynı saatlerde alınmalıdır. Bu sayede hormonların her gün periyodik şekilde uyarılması sağlanır ve düzenlemesi gerçekleşir. 

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Bırakılılr?

Gebelik düşünen kişiler, doğum kontrol hapını bırakmalıdır. Bu sayede yumurtalıklar yeniden gebeliğe hazır hale gelirler. Ancak doğum kontrol hapına başlarken nasıl ki etkin olması için bir ay gibi bir süreye ihtiyaç varsa, bırakınca da gebe kalmak için böyle bir zamana ihtiyaç vardır. 
Metabolik Sendrom Nedir ve Tanısı Nasıl Koyulur
Günümüzde dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarının artmasıyla birlikte Metabolik Sendrom vakaları da giderek artmaktadır
Tiroid Hastalıkları ve Tahlilleri Hakkında Genel Bilgiler
Kanda TSH ve tiroit hormonlarının (T3 ve T4) düzeylerinin ölçülmesi, tiroidin çalışması hakkında önemli bilgiler verir  Tiroid bezince 2 hormon salgılanır,bunlar tiroksin (T4), ve tiriiyodotironin (T3)…
ELİSA testi demek HIV testi değildir.Tahlil.com uyarıyor!
Şüpheli bir cinsel ilişki sonrası, AİDS korkusu nedeniyle HIV yönünden test yaptıran ziyaretçilerimiz ELİSA testi yaptırdıklarını belirtip, sonuçlarını Tahlil.com uzmanlarına soruyorlar.Ancak her ELİSA…
HIV Enfeksiyonu (AİDS) Tanısı Nasıl Koyulur?
AİDS tanısı için yapılan tahliller günümüzde hemen her laboratuvarda yapılmaktadır
Tahlil.com'a Soru Sorarken Dikkat Etmeniz Gereken Uyarılar
Tahlil.com'a soru sormadan önce lütfen aşağıdaki uyarıları dikkatle okuyunuz.
Tahlil Sonuçlarınızı Yorumlayalım
Tahlil.com tahlil sonuçlarının uzman hekimlerce yorumlandığı Türkiye'nin ilk ve tek sağlık sitesidir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com