Akciğer Kanseri Teşhisinde Nefes Uygulaması

28.08.2018 12:46 | Güncelleme: 18.04.2020 03:53
Nefesteki uçucu organik bileşikler incelenerek, akciğer kanserleri teşhisinde değerli bilgiler elde edilebiliyor.
Akciğer Kanseri Teşhisinde Nefes Uygulaması
A

Nefesteki uçucu organik bileşikler incelenerek, akciğer kanserleri teşhisinde değerli bilgiler elde edilebiliyor.

Önceki yıllarda  aynı yöntemle kolon kanseri teşhis edilmeye başlanmıştı.
Gaz evreli kromatogrofi yöntemi kullanılarak, % 76'lık doğruluk oranıyla kolon kanseri yakalanma oranı tespit edilmiştir.

Bu yöntemin akciğer kanseri için kullanılması halinde; akciğer kanserine yakalanıp yakalanmayacağı, KOAH'a yakalanma oranı tespit edilecektir.

Hastalar; duyarlı olarak tasarlanan nanopartiküler bir sondaya bağlı balona üfletilir. Uçan  organik bileşikler hastalığın tanısında değerlendirilir.

CRP Testi Yüksekliği Nedir?
CRP testi, C Reaktif Protein adı verilen proteinin kanda seviyesini ölçmektedir.Kanda CRP yüksekliği normal bir durum değildir.CRP yüksekliği bir çok neden bağlı olarak görülebilir.Aşağıdaki…
BUN Testi Nedir? BUN Testi Yüksekliği ve Düşüklüğü
Kanda BUN testi,  böbrek fonksiyonunu değerlendirmek, böbrek hastalıklarını araştırmak, akut ve kronik böbrek yetmezliği olan hastaları izlemek için kullanılır. Biyokimya laboratuvarlarında…
CT Anjiyografi (Tomografik Anjiyografi ) Nedir?
Anjiyografi veya Tomografik Anjiyografi, kalp damarlarındaki darlıkları ve tıkanıklıkları göstermesi açısından uygulaması son derece kolay, hızı sonuç alınan bir tahlil yöntemidir.
Laboratuvar Tahlilleri Öncesi Kan Verirken Nelere Dikkat Edelim?
Birçok hasta laboratuvara kan vermeye giderken önceden dikkat etmesi gerekenler konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değildir.
FSH Yüksekliği Hangi Durumlarda Olur?
Menopoz döneminde yümürtlama gerçekleşmeyince FSH miktarı da artar.FSH yüksekliğinin hangi durumlarda olduğunu aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Kolonoskopi Hangi Durumlarda Ağrı Yapar?
Kolonoskopi; bağırsak hastalıklarını saptamak için yapılan girişimsel bir işlemdir.
HBV DNA (PCR) Testi Nedir? Hepatit B'de Kullanımı
HBV DNA testi Hepatit B enfeksiyonu tanı ve takibinde kullanılan güvenilir bir testdir. Son derece duyarlı ve güvenilir bir testtir.Geniş kapsamlı viroloji laboratuvarlarında yapılmaktadır.
Protrombin Zamanı Testi Nedir?
Protrombin zaman testi, kanın pıhtılaşma süresini ölçmeye yarayan bir testtir.
Hamilelik Öncesi Yapılması Önerilen Testler Nelerdir?
Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ve doğacak çocukta oluşabilecek bazı olası rahatsızlıkları öngörebilmek için, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerimize,…
POTASYUM (K+) Normal Değeri Nedir?
Potasyum sıklıkla istenen bir biyokimya tahlilidir. Kandan alınan örneğin serumunun ayrılması sonrası serumdan yapılan tahlille kanda potastum seviyesi ölçülmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com