Dörtlü Test Nedir? Üçlü Test İle Farkı Nedir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 26.06.2020 07:05 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Dörtlü test; anne karnındaki bebekte; down sendromu, kromozom anormalliği ya da nöral tüp defekti rahatsızlıklarının belirlenmesinde kullanılır.
Dörtlü Test Nedir? Üçlü Test İle Farkı Nedir?
A

Dörtlü test; anne karnındaki bebekte; down sendromu, kromozom anormalliği ya da nöral tüp defekti rahatsızlıklarının belirlenmesinde kullanılır.

Üçlü test ise; yine kromozom anormalliklerini ölçmek için yapılan bir alt seviye testtir. Duyarlılığı daha az olduğundan risk durumunda bir üst veriler istenebilir.

Üçlü Test ve Dörtlü Test Arasındaki İlişki Nedir?

Dörtlü test de aynı üçlü test gibi gebeliğin 16 ile 18. haftalarında yapılmaktadır. İkisi de anneden alınan kan yolu ile ölçülür. Üçlü testten farkı ise kandaki Beta HCG, E3, AFP olmak üzere 3 farklı proteini inceleyen üçlü teste ilave olarak dimerik inhibin A denilen başka bir proteinin daha ölçülmesidir.
Bu sayede dörtlü testin doğruluk oranı %85 lere kadar çıkmıştır. Üçlü testte ise bu oran %60 dolaylarındadır. Dörtlü test de, ikili ve üçlü test gibi sadece oransal olarak hastalık riskini hesaplar. Asla bebekte kesin hastalık vardır ya da yoktur diye bir sonuç vermez.

Dörtlü Test Yaptırması Gereken Risk Grubu Kimlerdir?

Hamilelik, genetik taşıyıcılığın önemli bir adımıdır. Bu sebeple genetik yatkınlık olan çoğu durumlar, henüz anne karnındayken belirlenebilir. Bu sebeple risk grubundaki anneler, genetik testleri yaptırmalı ve önlemlerini almalı, kendisini nelerin beklediğini önceden öğrenerek hazır olmalıdır.

Dörtlü test yaptırması gereken risk grubundaki kişiler;

35 yaş ve üzerinde gebeler,

ailede kromozom bozukluğu ve ya genetik rahatsızlığı olanlar,

diyabet ve insülin sorunları olan gebeler,

sigara kullanan ve gebeliğe etkisi olabilecek ilaçları kullanmış olan gebeler tedbiren dörtlü tarama testini yaptırmalıdır.

Dörtlü Tarama Testi Neyi Değiştirir?

Dörtlü tarama testi neticesinde bir kromozom bozukluğu tespit edildiğinde aslında hiçbir şey değişmez. Ancak ebeveyn durumu bu süreçte kabullenir ve kendini hazırlar, yapılması gerekenler tespit edilir.

Kadınlarda Yapılması Gereken 10 Tahlil Nedir?
Uzmanlar kadınların öncelikli olarak yaptırmasını önerdikleri 10 tahlili belirlemişler. Sağlıklarına düşkün olan kadınların doktorlarına da danışarak yaptırmaları önerilen ve…
Serolojide Kullanılan ASO Testi Nedir?
Bu test ile kandaki ASO proteinin miktarı ölçülür.
HIV Enfeksiyonu Sonrası Anti HIV Antikorları Ne Zaman Oluşur?
AIDS,  HIV virüsünün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalığın son aşamasıdır.
Gebelerde 'Üçlü Test' ve Uyulması Gereken Kuralları
Gebelikte bebeklerde olabilecek kromozomal anomaliler ve doğumsal anomalilerin tespiti için yapılan bir testtir.
Erkeklerin Yaptırması Gereken 10 Tahlil Nedir?
Sağlığına düşkün erkekler düzenli aralıklarla tahlil yaptırıp sağlık kontrolünden geçmek ister. Bu yazımızda erkeklerin düzenli olarak yaptırması gereken 10 tahlili sizler…
Babalık Testi Nedir? Babalık Testi Nasıl ve Nerede Yapılır?
Babalık testi  DNA analizi yapılan genetik laboratuvarlarda yapılmaktadır.Bu yazımızda babalık testlerine dair merak edilenler, testin neden ve nasıl yapıldığı ve babalık testlerinin nerelerde yapıldığına…
Üreaz Testi Nedir? Üreaz Testi Pozitifliği Ne Anlama Gelir?
Helicobacter pylori, bulunduğu yerde kronik enflamasyona neden olan, midenin çeşitli yerlerine yerleşen, mikroerofilik bir bakteridir. Helicobacter pylorinin midede var olup olmadığını anlamak…
Bayan ve Erkekte Testesteron Testinin Normal Değeri
Testesteron gerek bayanlarda gerekse erkeklerde sık olarak istenen bir hormon tahlilidir. testestoron testinin bayanlarda ve erkeklerde normal değerlerinin bilinmesi tahlil sonucunun değerlendirilmesi…
Hormon Testleri Nedir?
Hormon testleri ile ilgili sitemize gelen sorular üzerine, bir bilgilendirme yazısı hazırladık.
Vitamin B 12 Yüksekliği Hangi Durumlarda Görülür?
Kanda vitamin B 12 yüksekliği tek başına bir hastalık tanısı için yeterli değildir.
Histeroskopi Nedir?
Histeroskopi; genelde tanı amaçlı olduğu gibi, tedavi amaçlı da kullanılabilen cerrahi bir yöntemdir.Kadın doğum doktorları tarafından tatbik edilir.
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ve Tahlil
Sağlıklı bir bedeni incelemek gerekirse, muayene ile kişinin dış görünüşü ve psikolojisi ilk planda değerlendirilir.Plastik cerrahi doktorları buna göre cerrahi kararlar konusunda…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com